Wyszukaj z Google

Google
 

środa, czerwca 06, 2012

DENTYSTA GDAŃSK, GDYNIA cz.1


usługi > dentyści Gdańsk

Było już o fryzjerze, było o pralni, było o laryngologu... czas na stomatologa. Dentysta to zawód zaufania społecznego. Od dentysty wymagamy profesjonalizmu, uczciwości (np. przy stawianiu diagnozy lub proponowaniu scenariuszy leczenia); wymagamy kierowania się zasadami etyki.

U dentysty kupujemy zdrowie i urodę. Zdrowe zęby, biały uśmiech, przyjemny zapach z ust, to zmienne, bez których obniża się szansa na udaną randkę, na udane negocjacje z Klientem, na awans itd. Zadbane zęby to dobre samopoczucie i komfort podczas rozmowy.

Ale to nie wszystko. Gabinet dentystyczny wybieramy z reguły na dłużej i na skutek polecenia. To nasi znajomi są najlepszym źródłem rekomendacji. Klinika stomatologiczna przypomina po trosze elitarny klub i po trosze świętą wspólnotę (jesteśmy wprowadzani do grupy przez starszych stażem członków; otrzymujemy kartę pacjenta - księgę z historią magicznych zabiegów; siadamy na fotelu dentystycznym - miejscu czynienia obrzędów poniekąd też intymnych; władzę i boskie umiejętności niczym szaman posiada lekarz dentysta; istnieją bariery wejścia - tablice z cenami; świątynia na chwałę jest bogato urządzona).

No dobra pofantazjowałem :). Ale nie raz spotkałem się z wypowiedziami typu: "mam tego samego dentystę, co prezydent" albo co ten znany artysta, dziennikarz, czy polityk. Można być jeszcze przed leczeniem kanałowym, wybielaniem zębów lub zwykłym wypełnieniem, a już budować swoją wartość towarzyską wysyłając SMS-y z wygodnej kanapy w poczekalni.

Dentyści w Gdańsku na mapie Google'a:


Dentysta Gdańsk - Miejsca Google. Stomatolog Gdynia Opinie - wyrywanie ósemek.


DENTYŚCI GDYNIA, GDAŃSK
1985 - 2011
pierwszy raz u dentysty, 80s, liceum, uczelnia, nfz, jak to było kiedyś

Pierwszy raz odwiedziłem dentystę w latach osiemdziesiątych. W SP28 w Gdyni (1985-1993). Całe szczęście kolega Grzegorz G. krzyczał głośniej. Chodziło się na fotel pojedynczo w czasie lekcji. Ten kto wracał do klasy, wskazywał następnego. Idealnie było trafić do sali tortur w czasie przerwy. Hałas na korytarzu zagłuszał wówczas dźwięki z gabinetu stomatologicznego. Były też dni fluoryzacji - w ciepłe dni szczotkowanie na szkolnym trawniku, zimą na korytarzu. Obrzydliwy w smaku płyn nawet się nie pienił. Po tamtych czasach na długo pozostały amalgamaty i niechęć do kobiety z wiertłem lub innym udarem ;P.

Scena u dentysty w filmie "Nic śmiesznego" Marka Koterskiego (1995). Cezary Pazura i Bożena Dykiel.

Dialog:
- Za twardego ma Pan zęba, ale on już nie powinien boleć.
- Co Pani wyrabia.
- Takie miał Pan jakieś długie wystające, to podpiłowałam
- Ale co Pani na głowę upadła, przecież to chyba zdrowe zęby, nie?
- No tak.
- To sobie piłować jak jakiemuś zającu.
- Zającowi.
- Zającowi.
- Ee, zęby ma Pan wilcze. A zgryz taki jakiś zajęczy. Kiedyś to by taka szczęka zakleszczyła się Panu na amen.
- Jak się Pani do zająca... do pacjenta. Co sobie Pani wyobraża.
- No dobrze już. Idź Pan.


W liceum i na studiach były wizyty u szkolnego dentysty (wizyty doraźne, zęby ze strachu nie psuły się :). Po studiach (2002 rok) wydeptałem ścieżkę do państwowego dentysty (przychodnia na gdańskim Przymorzu). Tutaj były 2 kobiety z wiertłami. Jedna w wieku przedemerytalnym, w okularach z grubymi szkłami, borowała taśmowo, obsługiwała 90% pacjentów z rejonu. Druga tęga, nielubiana, pacjenci omijali ją z daleka, leczyła zęby tych, którzy przyszli pierwszy raz albo tych, których przygnał do przychodni ból. Biedacy.

W przychodni nie płaciło się. No czasem 40 zł. Czasem kawą. Nikomu też nie przeszkadzały amalgamaty. Ja byłem z PRL-u, przychodnia była z PRL-u, sprzęt był z PRL-u, amalgamaty i dentystka także. I pewnie chodziłbym tam do tej pory, ale przeprowadziłem się i usłyszałem od znajomej Anny W. o nowej klasie dentystów. Ze złotymi wiertłami. Z klimatyzowanymi salami. Z marmurowymi podłogami. Takie cuda. Był rok 2005... cdn

Zobacz:
Dobry dentysta zdaniem Polaków - statystyki 2012 
Biała dieta - ważna po wybielaniu zębów
Próchnica zębów u dzieci. Skąd się bierze próchnica? - artykuł

Depilacja woskiem. Poradnik dla mężczyznSłów kluczowych nasycenie: gabinety dentystyczne Gdańsk, Gdynia. Implanty i wybielanie zębów w Trójmieście. Dobry dentysta protetyka (protezy zębów). Ortodoncja, leczenie kanałowe w Gdańsku. Dentysta Gdynia Klinika dentystyczna stomatologia estetyczna. Dentysta dla dzieci.

4 komentarze:

 1. Grzegorz, uśmiałam się z tego fragmentu. :-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. a ja już trzeci raz byłam z moim chłopakiem u dentysty, to moje osobiste zwycięstwo, bo unikał gabinetów ponad osiem lat

  strasznie się dziś bał borowania
  i tej wielkiej strzykawki ze znieczuleniem
  a tu nic.. pani Linda popsikała, rozpyliła i wrzuciła gazik z anestetykiem , ani kłucia, ani bólu

  zepsuli się Ci dentyści :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie, coraz mniej ludzi pamięta tamtą epokę. Dziś to już inny świat - dentysta bez bólu, bez kolejek, w świetnych warunkach. Zapraszam do Kliniki stomatologicznej w Gdańsku Suchaninie w celu przeprowadzenia profesjonalnej diagnostyki stomatologicznej. Lekarze stomatolodzy z wieloma międzynarodowymi certyfikatami. Rejestracja on-line lub telefonicznie na stronie KLINIKI STOMATOLOGICZNEJ

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasy słusznie minione na filmie z Jandą i Pazurą. Teraz stomatolog na każdej ulicy. Zaraz obok bank, który sprzedaż Ci kredyt hipoteczny. Dalej apteka. Na końcu monopolowy.

  Protetyka, chirurgia, leczenie kanałowe. Uśmiech proszę :P

  OdpowiedzUsuń