Wyszukaj z Google

Google
 

środa, października 23, 2013

Marine-Flak-Batterie Amalienfelde - Niemiecka Bateria Obrony Przeciwlotniczej z WW2 | Gdynia, Kosakowo


Na trasie Babie Doły - Mechelinki (idąc szczytem skarpy) można trafić na baterię obrony przeciwlotniczej (plot) 105 mm z okresu drugiej wojny światowej: "3/249 Marine-Flak-Batterie Amalienfelde". 
 
Bateria była częścią Marine-Flak-Abteilung 219. Sekcja działała od 1940 roku i obejmowała baterie obrony przeciwlotniczej umiejscowione w Gdyni (Gotenhafen) i okolicach, m.in. na Grabówku (Grabau), Pogórzu (Pogorsch), Oksywiu (Oxhöft), w Kolibkach (Koliebken), w Łęczycach (Lensitz).

Falk = Flugabwehrkanone (lub "Fliegerabwehrkanone")


3/249 Marine-Flak-Batterie Amalienfelde


Bateria znajduje się na terenie gminy Kosakowo. Między lotniskiem Gdynia-Kosakowo a Zatoka Pucką. Jak tam dotrzeć? Spacer najlepiej rozpocząć na Babich Dołach. Do tej dzielnicy Gdyni można dojechać autobusem nr 109. Po zejściu na plażę (wejście Gdynia 1) należy skierować kroki w kierunku Mechelinek i Rewy. Bateria znajduje się na szczycie 30 metrowej skarpy. Na skarpę można wejść za opuszczonym magazynem mundurowym znajdującym się na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.


Amalienfelde


Majątek folwarczny Amalienfelde (Stefanowo) zniknął z mapy w latach 1940/1941. W tym miejscu powstało lotnisko wojskowe Luftwafe, które było częścią poligonu torpedowego - Torpedowaffenplatz Hexengrund zlokalizowanego na wodach Zatoki Puckiej między Gdynią a Juratą (Helaheide).

Marine-Flak-Batterie Amalienfelde na mapie (gm. Kosakowo)
Stefanowo (Amalienfelde) na mapie wydanej w 1940 roku


Zdjęcia baterii


3/249 Marine-Flak-Batterie Amalienfelde, schron dowodzenia typu Fl 184 (Fl 184 Flakleitstand) - podaję za Alkali. Widok od strony Zatoki Puckiej.


Widok na Zatokę Pucką. Skarpa ma ponad 30 m wysokości, jest zalesiona, a z jej szczytu widać Mierzeję Helską, Cypel Rewski i torpedownię.
"Flak- und Sperrbatterie Amalienfelde" - schron dowodzenia z cokołem na armatę. Widok od strony lotniska na Babich Dołach.
 
 
Postrzeliny, ślady po pociskach na zachodniej elewacji schronu.

Schron dowodzenia - wnętrze. Po lewej stronie od wejścia znajduje się drugie pomieszczenie.

Dach schronu dowodzenia. Stanowisko dalmierza.

 
Podstawa dalmierza.

Widok z dachu schronu w kierunku południowym.
 
 
Podstawa armaty plot. 3/249 Marine-Flak-Batterie „Amalienfelde“, podstawa armaty plot. 10,5 cm S.K.C/32. Za Alkali. 

Druga podstawa armaty przeciwlotniczej.

12 śrub. Podstawa działa 10,5 cm.

Jeszcze jeden widok na Morze Bałtyckie, Zatokę Pucką. Gmina Kosakowo, województwo pomorskie.

 
Prostokątny fundament na skarpie. Do czego służył?


Zobacz także:
 • 2 Wojna Światowa w Gdyni - Kalendarium - http://www.2wojna.gdynia.pl/new_www/indexda77.html
 • Marine-Flak-Abteilung 219 Flak-Kommandeur Gotenhafen http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Marineflak/MFlakAbt.htm
 • Pozostałości po Drugiej Wojnie Światowej; bunkry, cokoły dział itp. (Alkali - galeria na Panoramio) http://www.panoramio.com/user/6907464?with_photo_id=72723455 
 • Obrona Kępy Oksywskiej 1939 - http://gdynia-babie-doly.mojeosiedle.pl/viewtopic.php?t=4285&start=75
 • 259. Marine Flak Abteilung (1942) i Góra Markowca w Rumi - http://www.fortyfikacje.eksploracja.pl/fr_markowiec.htmWkrótce: Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft

5 komentarzy:

 1. Historia Niemców zasypanych w bunkrze na Babich Dołach i odnalezionych 3 lata po wojnie http://www.odkrywca.pl/index1.php?action=artykuly&artykul=miejsca3

  OdpowiedzUsuń
 2. http://forum.mojeosiedle.pl/attachments/bb_362.jpg - mapka bunkrów wybudowanych przez Niemców w Gdyni Babich Dołach w czasie Drugiej Wojny Światowej, a dokładnie w latach 1940-1944 + legenda:

  Plan niemieckiego poligonu torpedowego Gdynia Babie Doły, z zaznaczeniem obiektów fortyfikacyjnych wybudowanych na jego terenie w latach 1940-1944.
  1-torpedownia; 2-schrony dla zabezpieczenie produkcji doświadczalnej; 3-korytarzowe schrony plot. dla personelu; 4-schrony magazynowe dla torped; 5-przenośne schrony przeciwodłamkowe; 6-trasa kolejki wąskotorowej; 7-zbiorniki paliwa lotniczego; 8-stała bateria plot. Kriegsmarine 4x105 mm; 9-ukrycia trawersowe dla samolotów; 10-rów przeciwczołgowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Inna mapa lata pięćdziesiąte. Nowe Obłuże, Stare Obłuże i zabudowa Babich Dołów po drugiej wojnie http://forum.mojeosiedle.pl/attachments/zielona_162.jpg

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.gkep.pl/viewpage.php?page_id=5 o schronach wojennych na Babich Dołach. Wymiary, pojemność, przeznaczenie

  OdpowiedzUsuń
 5. Skarpa od strony magazynu jest dość mocno zarośnięta. Część ogrodzenia na parkingu jest usunięta ale skarpa w tym miejscu jest bardzo stroma i mocno odsłonięta na widok. Może jakieś łagodniejsze wejście od strony plaży?

  OdpowiedzUsuń