Wyszukaj z Google

Google
 

piątek, maja 23, 2008

METROPOLIS muzyka ABEL KORZENIOWSKI, GDAŃSK


Metropolis - Gdańsk Filharmonia Bałtycka, Ołowianka


Klasyka kina niemego w Kinie Plenerowym na Ołowiance. Polska Filharmonia Bałtycka (PFB), ul. Ołowianka 1, Gdańsk. Piątek 23 maja 2008, godz. 20:30. Czas trwania: 147 minut.

Metropolis - Fritz Lang

Rozum i siła potrzebują rozjemcy. Serca.

Obraz: METROPOLIS - monumentalne dzieło-legenda Fritz'a Lang'a z 1926 roku. Film Langa nigdy nie był pokazany w całości. Odnalezione po wojnie sceny zostały odrestaurowane. Metropolis powstał w oparciu o scenariusz Thei von Harbou (żona Fritz'a Lang'a), inspiracją był Nowy York. Film opowiada o świecie przyszłości, o 2026 roku. Ludzkość jest podzielona na robotników żyjących w podziemiach i mieszkańców Metropolis. Robotnicy obsługują masznerię zapewniającą fukcjonowanie metropolii i dobrobyt jej mieszkańców. Obie grupy są od siebie odseparowane. Robotnicy planują zamach...

Muzyka: kompozycja muzyczna Abla Korzeniowskiego (ucznia Krzysztofa Pendereckiego) na 90 osób orkiestry symfonicznej, 60 osób chóru i dwie solistki. Kompozycja wykonywana jest w czasie rzeczywistym w trakcie projekcji. Wykonanie: Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego, Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku, wokalistki Novika i Katarzyna Witczak.

Fritz Lang's Silent Film (1926) - video, trailer, promo...Metropolis w Gdańsku


Po lewej scena dla orkiestry i chóru. Pojemność sceny: 153 osoby z dyrygentem i dwiema wokalistkami. Po prawej ekran projekcyjny. Widownia - 700 osób na oko.

Projekcja filmu Metropolis odbyła się po zmierzchu. Za sceną kontur Baszty Łabędź na Targu Rybnym. Między Basztą i sceną - Motława. Scena na Ołowiance, wyspie.

Projekcja filmu w asyście orkiestry i chóru skończyła się o 23:45. Temperatura powietrza 12 stopni.


Początek projekcji filmu, godz. 21:15.


2 komentarze:

  1. To było niesamowite kino pod chmurką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Magiczne ujecie dzwieku i filmu niesamowicie zlozone I podkreslone przez cala ,wspaniala oprawe muzyczna zaprezentowana przez muzykow Filharmoni i wspanialego choru.ogladajac to przedstawienie mozna przeniesc sie w calkiem zaczarowany ,inny wymiar...moja uwage zwrocila tez wokalistka....(chwilami myslalem ze partie wokalne wykonuje sama Biork)... Wspaniale i jeszcze raz wspaniale....

    OdpowiedzUsuń