Wyszukaj z Google

Google
 

czwartek, września 04, 2008

NORMAN DAVIES w Gdańsku. EUROPA WALCZY 1939-1945.


Jegomość w seledynowym krawacie, niebieskawej koszuli, popielatej marynarce, sportowych butach, turkusowych skarpetkach zjawił się w środę, 3 września 2008 w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (przy ul. Bażyńskiego). Naprzeciw niego usiadło ponad 400 osób. Przed połową z nich leżała 687. stronicowa księga.

Profesor Norman Davies (Walijczyk) - najlepszy polski historyk (jak ku radości zgromadzonych powiedział Aleksander Hall) spotkał się tymi, co przed, po lub w trakcie lektury nowej książki "EUROPA WALCZY 1939-1945 NIE TAKIE PROSTE ZWYCIĘSTWO".


Fragment spotkania z Normanem Daviesem w Gdańsku, 3.9.2008. Davies odpowiada na pytanie: Czy "Europa Walczy" zostanie wydana w Rosji? Inne pytanie na filmie: Co Norman D. sądzi o planowanym filmie o Westerplatte?EUROPA WALCZY 1939 - 1945
Norman Davies, sierpień 2008, ZNAK

EUROPA WALCZY to synteza DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ. To próba obiektywnego przedstawienia ważnych dla Europy dziejów. Jak się okazuje podręczniki historii w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Rosji i każdym innym kraju różnią się w ocenie wydarzeń, jakie miały miejsce między 39. a 45. rokiem 20. wieku.

Książka, którą czyta się jak dobrą powieść obala wiele mitów, przedstawia racjonalne spojrzenie na globalny konflikt, porządkuje wiedzę zdobytą w szkolnych ławach. Można w niej znaleźć wiele ciekawostek i polskich akcentów.

Brytyjczycy Europe at War 1939-1945: No Simple Victory mogli przeczytać w 2006 roku. Po Polsce książka zostanie wydana w Stanach Zjednoczonych.


Norman Davies w Gdańsku
UG, Wydział Prawa i Administracji

Spotkanie w auli UG trwało 90 minut. Przedmowa w wykonaniu Janiny Paradowskiej (z tygodnika Polityka) i historyka Aleksandra Halla (męża Katarzyny, minister edukacji narodowej) trwała 20 minut. Potem przez 40 minut Paradowska zadawała Davisowi i Hallowi pytania. Często dłuższe niż ich wypowiedzi. Ostatnie 30 minut było najciekawsze. Odczytano pytania zebrane od zgromadzonych.

Czy zamierza Pan wydać książkę EUROPA WALCZY w Rosji? Czy sądzi Pan, że istnieje szansa na wypracowanie jednej wersji historii, której będą uczyć się następne pokolenia? Czy sądzi Pan o kontrowersyjnym scenariuszu filmu o Westerplatte? Czy napisze Pan książkę o Solidarności i Lechu Wałęsie? Niektóre odpowiedzi w filmie powyżej.

Na koniec Norman Davies usiadł w hallu, a tłum ustawił się, by zdobyć autograf. Niemałą liczbę osób w kolejce potwierdzają fakty:
 • na miejscu sprzedano 120 książek
 • profesorowi wypisał się długopis
 • podpisywanie trwało ponad 30 minut

Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Lublin, Reszów
Trasa autorska profesora Normana Daviesa 1-12 września 2008, Europa Walczy 1939-1945

Kolejne spotkania z Normanem Daviesem odbędą się wg harmonogramu:
 • Norman Davies Poznań - 5 września, piątek, godz. 19.00. Siedziba Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44.
 • Norman Davies Wrocław - 6 września, sobota, godz. 18.00. Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Gabrieli Zapolskiej 3.
 • Norman Davies Katowice - 8 września, poniedziałek, godz. 18.00. Sala Parnassos Biblioteki Ślaskiej, plac Rady Europy 1.
 • Norman Davies Kraków - 9 września, wtorek, godz. 18.00. Sala Kina Kijów Al. Krasińskiego 34.
 • Norman Davies Lublin - 10 września, środa, godz. 18.00. Aula Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, plac Marii Curie-Skłodowskiej 5.
 • Norman Davies Rzeszów - 12 września, piątek, godz. 18.00. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, u. Sokoła 7/9.
Szczegóły: www.znak.com.pl/norman-davies


Fotki
Davies w Gdańsku

Norman Davies Europa Walczy 1939-1945: Nie takie proste zwycięstwo. Wydanie Polskie, sierpień 2008.


Norman Davies - Gdańsk Uniwerek. Wrzesień 2008.

Sportowe buty i turkusowe skarpety - jak przystało na historyka ;). Norman Davies podpisuje swoje książki.

2 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. te oklaski zgromadzonych po wypowiedzi Davies'a o rumie wydzielanym brytyjskim marynarzom - przypomnialy mi zachowanie polskich turystow w samolocie - gdy klaszcza po wyladowaniu. Zastanawiam sie co ci ludzie chcieli tymi oklaskami wyrazic?

  OdpowiedzUsuń