Wyszukaj z Google

Google
 

czwartek, września 03, 2009

FONTANNA CZTERECH KWARTAŁÓW kiedyś i dziś


lwy fontanna gdańsk3.9.2009 Gdańsk, ul. Grobli 1. Transport kotka, który drzemnie przy oczku wodnym.

fontanna 4 kwartałów3.9.2009 Gdańsk, ul. Grobli 1. Lion King i Bobcat. Dwa koty, oba drapieżne.

fontanna czterech kwartałów3.9.2009 Gdańsk. A to brat kotka z fotek powyżej. Stado liczy 4 sztuki. Są okropnie leniwe. Na drugim planie Kaplica Królewska zbudowana dla katolików należących do parafii Kościoła Mariackiego (Kwartał Wysoki) zdominowanej przez protestantów.

W XVII wieku była w tym miejscu fontanna. Jak wyglądała? Nie wiadomo.


FONTANNA CZTERECH KWARTAŁÓW
uruchomienie: niedziela 6 września 2009 r., godz. 14:00
nowa fontanna w Gdańsku

Na placu u zbiegu ulic Grobli I i Świętego Ducha, w sąsiedztwie Kaplicy Królewskiej wytryśnie z 24 dysz woda. A po zmroku zaświecą się na dnie kolorowe światła (czerwone, niebieskie, pomarańczowe, białe). Na brzegu oczka wodnego wypoczywać będą 4 lwy z brązu (urodziły się w opolskiej odlewni).Deptak Grobli Jeden na mapie. Adres Fontanny 4 Kwartałów.

Kiedyś w tym miejscu spotykały się 4 dzielnice Gdańska: Kwartał Kogi, Kwartał Szeroki, Kwartał Rybacki i Kwartał Wysoki. Kaplica Królewska powstała (1678-1681) z inicjatywy Jana III Sobieskiego i została sfinansowana częściowo przez króla (20 tys. zł), a częściowo z pieniędzy pozostawionych w testamencie przez Prymasa Rzeczypospolitej Andrzeja Olszowskiego (80 tys. zł).

Projekt współczesnej studni został wybrany w drodze konkursu. Zwyciężyła koncepcja Ewy Koprowskiej-Szulc i Lucyny Kujawy, absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Fontannę sfinansuje Saur Neptun Gdańsk (gdańskie i sopockie wodociągi i kanalizacja). Miasto przebudowało część brukowanej ulicy Świętego Ducha, a Grobla I ma stać się deptakiem.

Wizualizacja Fontanny 4 Kwartałów. Kwartał Rybacki (pomarańczowy), Kwartał Szeroki (niebieski), Kwartał Wysoki (biały), Kwartał Kogi (czerwony). Źródło: Gdańsk.pl (kliknij w obrazek).

Oto zapis autorstwa Reinholda Curicke potwierdzający istnienie fontanny:

„Przy ul. Św. Ducha na rogu Grobli stoi studnia, na niej u góry są figurki wycięte z blachy i przytulone do siebie na kształt krzyża, z których każda patrzy w stronę jednego kwartału, a ze środka wystaje sztandar. Oznaczają cztery kwartały, bowiem studnia stoi w samym ich środku i zowie się Studnią Czterech Kwartałów”.

Publikacja: „Der Stadt Danzing Historische Beschreibung" (Historyczne opisanie miasta Gdańska), AMSTERDAM 1687 r.


fontanna przy kaplicy sobieskiegoGdańsk XVII wiek.

Fotki z 2010 roku.

Kaplica Królewska (Jana Sobieskiego) z zielonymi oknami, w dali Kościół Mariacki, a na pierwszym planie 4 leniwe lwy. Uwaga! Za chwilę wytryśnie! 23.8.2010, godz. 16:14.


fontanna z lwami gdańskJuż działająca fontanna i amatorzy mokrego podkoszulka. 23 sierpnia 2010, godz. 16:14.

Ciekawe:
wizyta Marysieńki w Gdańsku, 17-20 sierpnia 1676 r. (żony Sobieskiego :)

fontanna z lwami gdańsk, przy rosmanie

2 komentarze:

  1. Saur Neptun Gdańsk sponsorem... czyli mieszkańcy Gdańska fundują fontannę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na projekcie wyglądało nieźle - w nocy już gorzej. Poza tym tuż po 22.00 jest wyłączana: http://www.mmtrojmiasto.pl/6956/2009/9/24/fontanna-czterech-kwartalow-noca-zdjecia?districtChanged=true

    OdpowiedzUsuń