Wyszukaj z Google

Google
 

środa, lutego 09, 2011

PIELĘGNACJA STORCZYKÓW | PHALAENOPSIS PORADNIK


kwiaty > pielęgnacja storczyków

Zachwycają kolorami - najczęściej są różowe, białe, limonkowe, biało-różowe, fioletowe. Kwitną długo i gęsto. Storczyki.

Fot. Storczyk wyglądający przez zachodnie okno.

Storczyki, znane też jako orchidee (od łacińskiej nazwy ich rodziny Orchidaceae) to jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Ich niezwykłej urody, okazałe, grzbieciste kwiaty są symbolami zmysłowości i doskonałości. Kojarzone są głównie z orientem lub tropikami, tymczasem występują w wielu strefach klimatycznych, od subarktycznej do podzwrotnikowej. Rosną także w Polsce, aczkolwiek są niezwykle rzadkie (wszystkie podlegają ścisłej ochronie gatunkowej). Dlatego też najczęściej spotykamy je na domowych parapetach. :)


Phalaenopsis - najpopularniejsza odmiana storczyka
hodowla storczyków, uprawa, opieka

Najczęściej uprawianym storczykiem jest pochodzący z Azji Phalaenopsis. Orchidee zostały owiane sławą wymagających roślin, ale cała zagwozdka w ich hodowli polega raczej na odmienności od wymagań przeciętnych kwiatów niż na faktycznej trudności.


Najlepsze miejsce dla storczyków
ekspozycja na światło, cień, słońce, półcień, Phalaenopsis nasłonecznienie

W okresie wzrostu i kwitnienia storczyki najbardziej lubią miejsca jasne, ale o rozproszonym świetle. Najlepiej sprawdzają się pokoje po wschodniej stronie, z innych stron trzeba kontrolować, czy nie są za bardzo wystawione na słońce. Optymalną temperaturą w ciągu dnia jest ok 25 stopni, w nocy o kilka mniej.

Podlewanie storczyków
Phalaenopsis nawadnianie, spryskiwanie, woda dla storczyków

Storczyk wydaje się dość dobrą rośliną dla osób, które rzadko podlewają swoje kwiaty. Lepiej znoszą zasuszenie niż przelanie. Obfite nawodnienia muszą zostać poprzedzone okresami schnięcia. Dopiero kiedy podłoże jest całkowicie suche (co najłatwiej spostrzec hodując orchideę w przezroczystej doniczce lub przy pomocy drewnianego patyczka), można ponownie podlać kwiat. Jednak nie wolno dopuścić do sytuacji że woda gromadzi się na dnie doniczki.

Dobrą metodą jest nawadnianie w wannie. Wtedy jej nadmiar może odcieknąć. Co do samej wody, powinna ona być przegotowana, ostudzona, z kilkoma kroplami soku z cytryny. Co jakiś czas (1-2 w miesiącu) można dodać nawozu specjalnego dla storczyków, lub popularnego florovitu. Kwiaty te lubią też wilgoć także warto je zraszać przy pomocy spryskiwacza.


Ziemia dla storczyków
rodzaj podłoża, Phalenopsis gleba

Dość nietypowe jest podłoże w jakim powinno się trzymać storczyki. Najodpowiedniejsza jest lekko kwasowa mieszanka zmielonej kory, torfu i dodatków. Najlepiej zaopatrzyć się w nią w sklepie ogrodniczym.


Przycinanie storczyków
okres kwitnięcia, przekwitanie, ucinanie pędu


Gdzie uciąć łodygę storczyka? Poradnik video (YouTube).

Gdy orchidee przekwitają, odcinamy łodygę powyżej trzeciego zgrubienia lub pod przekwitłym dolnym kwiatkiem. W okresie spoczynku (najczęściej koniec lata) należy je przestawić w bardziej zacienione i lekko chłodniejsze miejsce, a także znacznie rzadziej podlewać.

/jes/

K: pielęgnacja stroczyków. Storczyki ziemia, podlewanie, miejsce (blisko okna, daleko od okna). Uprawa storczyków w domu, na balkonie. Cambria, peloric kolory, odmiany storczyków. Woskowe, multiflora, multikwiatowe, Laetitia. Stroczyki, Phalenopsis.

10 komentarzy:

 1. Storczyki moje ukochane kwiaty. Cały rok mam na parapecie wiosnę. Lubię jak patrzą się na mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja dopiero mam go od wczoraj ale bardzo go chciałam mieć teraz dużo o nim czytam jak go pielęgnować i jak dbać

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam trzy piękne i to moje oczka w głowie,stoją w mojej sypialni kiedy się budzę to pierwsze patrzę na nie i myslę sobie jakie to piękne jest.Mam je od niedawna jakiś miesiąc na razie odpukać czują się u mnie dobrze,

  OdpowiedzUsuń
 4. slyszalam,ze w sypialni nie mozna miec zadnych roslin!czy to prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie nie prawda, każda roślina dostarcza tlenu ale też bierze nieznaczną część razem z dwutlenkiem węgla

   Usuń
 5. Mogę nieskromnie stwierdzić, że mój storczyk mnie wybrał ;-) W sklepie ogrodniczym gęstym od roślin niczym dżungla, z odległości kilku metrów, przyciągnął moje spojrzenie swoim pięknem. Teraz śpimy razem w jednym pokoju ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. dostałam storczyka dziś i nie wiem jak się nim zająć dzięki za pomoc !!

  OdpowiedzUsuń
 7. dlaczego liscie w storczyku pekaja ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham storczyki bo kwitna tak cudnie! I bardzo o nie za to dbam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam storczyka od 26 lipca dostała na imieniny ładny fioletowy to pierwszy taki mój kwiat piękne zmysłowe te kwiaty.tylko jak go się pielęgnuje podlewa, przycina i jaki nawóz żeby ładnie kwitł i podłoże jakie.z góry dziękuję : ) pozdrawia mój storczyk

  OdpowiedzUsuń