Wyszukaj z Google

Google
 

poniedziałek, listopada 21, 2011

CHRZEST - PRZESĄDY | Rodzice Chrzestni, Prezenty, Ubranko


chrzest > przesądy związane z chrzcinami

Czasy pogańskie dawno już za nami, jednak niektóre elementy pogańskich wierzeń przetrwały do dzisiaj. Także te związane z sakramentem chrztu. Kościół katolicki odcina się od wszelkich przesądów i zabobonów. Jednak przezorni rodzice, wolą dmuchać na zimne, i wbrew zdrowemu rozsądkowi, często wprowadzają je w życie.


Rodzice chrzestni - przesądy

Wiele przesądów dotyczy samych rodziców chrzestnych. Przede wszystkim nikt nie powinien odmawiać bycia chrzestnym, gdyż dziecko czeka wówczas ciężkie życie.

Nie powinno się wybierać chrzestnych przed narodzinami dziecka, bo wówczas niemowlę przejmie ich cechy, nie tylko te dobre.

Niektórzy wierzą, że wybór małżeństwa na chrzestnych przynosi nieszczęście. Jeśli matką chrzestną ma być panna, powinna być nią tylko dla chłopca. Podobnie w przypadku kawalerów, którzy ojcami chrzestnymi powinni zostawać tylko dla dziewczynki. Tylko wówczas chrzczone dzieci doczekają potomstwa.

Wiele przesądów związanych jest również z kobietami w ciąży, których nie powinno wybierać się na matki chrzestne. Jedni uważają, że nienarodzone dziecko zabiera zdrowie chrzczonemu, inni natomiast, że dzieje się odwrotnie.


Prezenty, ubranko dla chrzczonego dziecka - przesądy

Powszechne są również przesądy związane z prezentami, dodatkami i samym ubrankiem dla dziecka. Wkładając do becika dziecka monetę zapewnimy mu dostatnie życie, a wkładając cukierka - słodkie.

Podczas samego sakramentu chrztu w pobliżu dziecka powinno się trzymać długopis i notes, co ma mu wróżyć chęć do nauki. Po powrocie do domu można ułożyć dziecko na stole, co ma sprawić, że w przyszłości będzie gościnne.

Wiele przesądów związanych jest także z lewą stroną. Rozpoczynając ubieranie dziecka od tej strony zapewniamy mu leworęczność. Podobne zadziała wejście matki do kościoła lewą nogą lub trzymanie dziecka na boku podczas chrztu.

Niektórzy uważają także, że chrzczone dziecko nie powinno otrzymywać w prezencie łańcuszka z krzyżykiem, taki prezent przynosi mu bowiem nieszczęście w życiu. Natomiast któryś z gości powinien podarować maluchowi łyżeczkę. Wytapiana ze srebra ma sprawić, że dziecko nie zazna nigdy głodu.


dekoracje chrzestDekoracje chrzest - sklep PartyKiosk.pl. Wystrój stołu: serwetki, obrus papierowy, talerzyki z bucikami, kubeczki.

Powyższe zabiegi mają uchronić chrzczone dziecko przed wszelkim złem i zapewnić mu szczęśliwe życie. Przed nim jeszcze tylko pierwsza komunia, matura i ślub, a co za tym idzie kolejne okazje, aby uczynić jego życie lepszym…

W temacie:
Chrzest. Organizacja przyjęcia (menu, catering, chrzest w restauracji)
Chrzest. Dokumenty (Urząd Stanu Cywilnego, parafia/kościół)

Najpopularniejsze imiona męskie 2011

/z-anka/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz