Wyszukaj z Google

Google
 

czwartek, lutego 03, 2011

SZYMBARK SKANSEN, Dom do góry nogami, Dom Sybiraka


przewodnik > Kaszuby aktualizacja 3.2.2011

W lasach kaszubskich, w Szymbarku działa skansen przyciągający rocznie 600 000 osób. Dom do góry nogami, 37-metrowa deska, Dom Sybiraka - to tylko część atrakcji.

Szymbark - Centrum Edukacji i Promocji Regionu.
83-315 Szymbark mapa,
ul. Szymbarskich Zakładników 12
  • kontakt tel. (058) 684-69-33,
  • tel. 605-570-637, 512-043-759
  • mail: cepr@cepr.pl, booking@cepr.pl, miroslaw@cepr.pl
Brak rezerwacji telefonicznej i on-line dla Klientów indywidualnych.Dojazd: droga nr 20 jedziemy z Żukowa w kierunku Kościerzyny, po 22 km skręcamy w prawo na Szymbark. Dalej według wskazań tablic Najdłuższa Deska, Skansen budownictwa drewnianego.

Godziny otwarcia od 1 listopada 2010 do 31 marca 2011:

Poniedziałek - sobota: godz. 9.00 - 17.00,
Niedziela i święta - godz. 10.00 - 17.00,
11 listopada - godz. 10.00 - 17.00,
od 1 kwietnia 2011 roku CEPR będzie otwarty ponownie do godziny 19:00

Ceny biletów:

Dorośli 15,00 zł;
Dzieci do lat 6 - bezpłatnie (nie dotyczy grup zorganizowanych);
Grupy zorganizowane (powyżej 25 osób) - 12 zł od osoby (opiekun za darmo).

Skansen najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Przewodnicy oprowadzają grupy, którą można stworzyć na miejscu. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa 2 godziny. Cena biletu zawiera usługę przewodnika.Najdłuższa deska świata do 2010 roku

Najdłuższa deska świata została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa 12 czerwca 2002 roku.

Kaszubska deska - parametry:
daglezja - gatunek drzewa (drzewo sprowadzone do Polski w 1833 roku)
120 lat - wiek drzewa
51,2 m - wysokość drzewa
15 ton - waga drzewa z koroną
37 m - długość kłody
9 ton - waga kłody
36,83 m - długość deski
1100 kg - waga deski
7,5 m3 - objętość deski
34 - tyle osób przenosiło deskę
600 000 - tyle sprzedano biletów w całym 2010 rokuDom do góry nogami. Domek na głowie.

Pierwsi goście odwiedzili go 12 maja 2007 roku. W letnie weekendy oblegany (2-3 godzinne kolejki). Symbol naszych czasów - świata pełnego sprzeczności i zagrożeń (komunizm, terroryzm..), których twórcami są ludzie. Krótki pobyt w domu do góry nogami powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnością stawiamy kolejne kroki.


Dom do góry nogami. Dom na głowie. Domek do góry podłogą. Dom na dachu. Przewrócony dom w Szymbarku. Odwrócony dom na Kaszubach. Domek do góry nogami. Przewrócony dom. Przewrócona chałupa, chata do góry nogami.Bunkier Gryfa Pomorskiego

Rekonstrukcja bunkra tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. Wąskimi korytarzami przedostajemy się do sali dydaktycznej, w której po zgaszeniu świateł możemy usłyszeć i poczuć odgłosy wojny. Dwuminutowy podziemny seans robi niesamowite wrażenie: posłuchaj.


Bunkier w Szymbarku. Bunkier z efektami dźwiękowymi i świetlnymi. Bunkier partyzantki kaszubskiej. Bunkier, partyzanci z Kaszub.


Dom Sybiraka

240 lat - wiek domu

8100 km - długość trasy, jaką przebył dom (trasa: Zapleskino - Wiercholeńsk (jedna z najstarszych miejscowości na Syberii, zbudowana przez Kozaków) - Ust - Orbiski (stolica Burjacji) - Irkuck - Taszjent - Krasnojarsk - Nowysybirsk - Omsk - Góry Uralu - Samara - Moskwa - Mińsk - granica Polski).
3 miesiące - czas podróży Domu Sybiraka do Polski
163 - liczba kontroli, którą przeszedł dom


Ostaszków, 29 grudnia 1939 i 29 stycznia 1940 - listy.


Syberia była krainą zsyłek i katorgii Polaków. Pierwsze zsyłki miały miejsce w czasie konfederacji barskiej 1768-1772. Potem w czasie zaborów 1772-1795, po powstaniu listopadowym w 1830 roku i powstaniu styczniowym 1863 roku. W okresie stalinizmu obszar zesłań poszerzono o Kazachstan i Uzbekistan. W XVIII wieku carat rosyjski zezwalał na powroty zesłańców z Syberii. Pobyt na Syberii miał być miejscem kary, gdzie Polacy mieli zapomnieć o patriotyzmie.

Dom Sybiraka. Chata syberyjska. Gułag syberyjski - rekonstrukcja. Zagroda z Syberii w Szymbarku. Skansen w Szymbarku.Pociąg Donikąd

Pociąg, jakim transportowano polskich zesłańców na Syberię. Podróż trwała od 1 do 3 miesięcy. W jednym wagonie znajdowało się minimum 50 osób. W każdym wagonie było miejsce na piec i otwór w podłodze na załatwianie potrzeb fizjologicznych.Inne obiekty w Szymbarku

- Kaplica Jedności Narodowej;
- Muzeum Ciesielnictwa - 2300 historycznych eksponatów do obróbki drzewa;
- Dom Harcerza - historia organizacji młodzieżowych YMCA, ZHP;
- Kuźnia;
- Piec chlebowy;
- Sowiecki Łagier;
- Muzeum Polskiej Tabaki;
- Dwór Salino - replika 300-letniego dworka położonego w okolicy Wejherowa;
- Statua Świętowida Kaszuba;
- Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady;
- Drewniany dom powstańca polskiego z Adampola;
- Stół noblisty im. Lecha Wałęsy - stół na około 200 osób; waga - 6 ton;
- Największy koncertujący fortepian świata (wpis do księgi Guinessa);
- Browar i regionalne piwo z Kaszub - marka "kaszubski mnich" (niegdyś warzone w Zakonie Kartuzów), piwo o smaku kaszubskiej truskawki itd. (14 maja 2011 Otwarcie browaru w Szymbarku).


Cykliczne wydarzenia w CEPR-ze

- Dzień Sybiraka
- Zlot Mikołajów

Ciekawe relacje z Szybmarka: KrzysztofKolumb.pl (filmy video z przewodnikiem).

DAS AUFS DACH GESTELLTE HAUS, POLEN + UPSIDE-DOWN HOUSE, POLAND + ДОМ, ПЕРЕВЕРНУТЫЙ ВВЕРХ НОГАМИ, ПOЛЬША + UNE MAISON À L’ENVERS POLOGNE

292 komentarze:

  1. Ja mam pytanko: od której tam w szymbarku jest otwarte i do której?? I czy osoby niepełnosprawne mają jakąś zniszke??

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo sympatyczne miejsce. Piękna okolica, atrakcyjne prezentacje. Gorąco polecam na całodniowe wycieczki rodzinne. W połączeniu z Wdzydzami Kiszewskimi - miłe zaskoczenie. Radziłbym jednak zarezerwować w Szymbarku telefonicznie wejście do "doku go góryn naogami" - duża kolejka a można ją ominąć po wcześniejszej rezerwacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. W Szymbarku jest super, najlepszy był dom do góry nogami ... (ale się w głowie kręciło). Ale i w bunkrze było też super, najlepsze to było gdy przewodnik puścił ten nalot !!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam pytanie: czy w okresie zimowym również można zwiedzać m.in. dom do góry nogami??

    OdpowiedzUsuń
  5. tam jest super :-) domek do góry nogami,bunkier cos pięknego..... wiosna jest powtórzona

    OdpowiedzUsuń
  6. Byłem dziś w skansenie. Ceny na blogu nieaktualne. Bilet dla osoby dorosłej - 8 złotych, dziecko do lat 7 - bezpłatnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. ja też byłam w szymbarku - dwa razy. Raz sama i raz z kolonią (jestem wychowawcą) - naprawdę świetne miejsce dla młodzieży by choć trochę "łyknęli" historii. Przewodnik po prostu rewelacyjny! Serdeczne pozdrowienia dla niego! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. GODZINY OTWARCIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Witam! Fajnie byloby uaktualnic godziny otwarcia odwroconego domku na Panskiej stronce bo prawie bym na darmo podjechal z Gdanska do Szymbarku. Na szczescie zadzwonilem no i dowiedzialem sie ze teraz maja otwarte do 16. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  9. Racja. W sezonie zimowym Skansen jest zamykany wcześniej.

    OdpowiedzUsuń
  10. witam. mialam okazje odwiedzic w majowy weekend tak promowana i wychwalana okolice szymbarku.
    nikomu nie polecam tego strasznie zsmieconego i zabrudzonego miejsca jakim jest skansen w szymbarku.
    na kazdym kroku walaja sie smieci, puste butelki, pety i wiele innych smieci.
    przybywa w to miejsce kazdego dnia okolo 3000 turystow i az wstyd zeby zobaczyli tyle smieci naraz!!!!!
    okropienstwo!!!!
    ludzie przyjezdzaja z odleglych, polozonych nawet o 500 km stad miejscowosci aby zobaczyc dom do gory nogami!!! i co widza???? wstydzcie sie opiekunowie i zarzadzajacy skansenem!!!
    a.l.

    OdpowiedzUsuń
  11. Pozytywnie zakręcone miejsce:) a zwłaszcza ten dom! super sprawa! tylko zapraszać do tego domku znajomych i impreza odbyłaby się bez alkoholu:) tak wiruje w głowie ze shoooock:D dwa kroki w przód dwa w tył:D

    OdpowiedzUsuń
  12. a ja mam pytanie: czy jutro to jest 22 maja(swieto) skansen jest czynny?? jezeli tak to czy normalnie do 19 czy do 16??

    OdpowiedzUsuń
  13. Miejsce może i fajne ale organizacja tego wszystkiego jest totalnie do d....(delikatnie mówiąc)Człowiek stoi 3 godziny aby wejśc do domu na góra 5 minut a w między czasie tzw GRUPY ZORGANIZOWANE wchodzą sobie bez kolejki i zwykły człowiek stoi jeszcze dłużej.Totalny brak organizacji.Niech właściciel sie zastanowi trochę nad organizacją,niech zrobi jeden dzień typowo dla wycieczek czy nawet dwa dnie a resztę dla zwykłych ludzi,bo z takim totalnym brakiem organizacji jeszcze sie nie spotkałem.W czasie kiedy człowiek stoi kolejce mógłby obejrzeć inne atrakcje ale niestety trza spędzić cały dzień na stanie w kolejce a potem nie ma czasu na resztę a można by to rozwiązać w całkowicie inny sposób gdzie kolejka by była krótsza a reszta ludzi zamiast stojąc w kolejce mogłaby oglądać inne atrakcje.A wiec organizatorzy ruszcie głowa jak rozwiązać ten problem bo to jest tragedia ja mam pomysł ale to jest wasza brocha jak to zrobić bo ja sie już nastałem dziś w kolejce.Nie należę do osób,które wystawiają negatywne opinie ale to co zastałem tam było paranoją

    OdpowiedzUsuń
  14. Właśnie wróciłam z weekendu majowego na Kaszubach, gdzie między innymi zwiedziliśmy skansen w Szymbarku. POLECAM!!!!!!!Piękna okolica, ciekawe miejsca do zwiedzania, łyknęliśmy trochę historii, wspaniały przewodnik no i oczywiście ten dom do góry nogami.Dzieciaki były zachwycone.Warto wspomnieć, że w pobliżu Szymabarka znajduje się punkt widokowy w Wieżycy.Tam naprawdę nie można się nudzić .

    OdpowiedzUsuń
  15. Fantastyczne miejsce. Byłam tam na wycieczce z klasą wszystkim się podobało. Ale np. przy pociągu wiozącym na syberię wszyscy zxachowal i powagę. Jak dla nas 13 latkow bylo to bardzo pozytywne zaskoczenie. Te symulacje nalotu w bunkrze robly wrarzenie...

    OdpowiedzUsuń
  16. Specjalnie wybrałem się w dzień powszedni aby uniknąć weekendowych kolejek przy wejściu do "domu do góry nogami".
    I co?
    Totalny bałagan organizacyjny!
    Jedynym plusem grupa przewodników, którzy robią co w ich mocy aby załagodzić spięcia pomiędzy oczekującymi w kolejce a tzw. grupami zorganizowanymi.
    Zupełny brak zabezpieczeń budowy powstającego tam hotelu (uwaga na dzieci).
    Po odczekaniu godzinki wchodzi się do brudnych, obskórnych pomieszczeń z przypadkową zbieraniną jakiegoś gractwa udającego meble z epoki wczesnego socjalizmu.
    Zachowanie błędnika rzeczywiście interesujące i gdyby nie wszechobecny brud i nieporządek organizacyjny to można by to miejsce polecać przyjezdnym.
    Teraz chyba byłoby trochę wstyd.

    OdpowiedzUsuń
  17. bardzo fajne miejsce warto zobaczyć tylko szkoda ze nie znależliśmy tego bunkru :(

    OdpowiedzUsuń
  18. byłam tam 4 dni temu.zakład pracy w którym pracuje mój tata organizował tam majówke.wszystko bylo jaknajbardziej wpoządku.nie widziałam śmieci a jestem bardzo spostrzegawcza.zwiedzanie bylo oki i pełne emocji.i niech nikt sie nie dziwi ze do ,,domu do góry nogami'' jest taka kolejka skoro jest on wielką atrakcją i wszyscy chcą go zobaczyć,chyba nie myślicie że to właśnie WY powinniście stać na przodzie klejki.trzeba bylo wcześniej przyjechać.od tego jest kolejka żeby nie było zamieszana.i to nie wina organizatorów!!! organizacja była wprost wspaniała tylko zwiedzający nie potrafią sie czasem zachować.dzień minął wsaniale.

    OdpowiedzUsuń
  19. ogolnie pomysł świetny i polecic można jak najbardziej!

    jednak w cześci zgodzę sie z komentarzem wyzej, co do umeblowania
    niestety nic ciekawego tam nie ma, raktycznie zadnych mebli tylko dtary fotel i szafa, a mogłoby byc naprawdę ciekawie
    wchodzi się do domu i ciekawe reakcje spowodowane blednikiem ale niestety co do wyposażenia to niestety nie ma czym sie chwalic.. kompletna pustka
    a wystarczyloby trochę mebli i juz ciekawie
    warto nad tym się zastanowić, zwłaszcza ze są tam masy turystów no i co za tym idzie niezłe pieniadze tam zostawiaja..
    ogolnie polecam to miejsce!

    OdpowiedzUsuń
  20. mam pytanko od której trzeba stanąć w kolejce żeby wejść do chatki do róry nogami. ogólnie bardzo fajne miejsce

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam ten anonimowy to dziwny malkontent. Myślę,że pisane negatywy to ta sama osoba wypowiedzi utrzymane w tym samym stylu. Byłem w Szymbarku już dwa razy i wspominam to miejsce jako dobrą lekcję historii. Dodatkowo atrakcje wędkowanie dom "do góry nogami". Stałem tak jak wszyscy co zrobić ogrom chętnych powoduje kolejki i organizatorzy nawet gdyby staneli na głowie nic nie poradzą. Panie "Malkontent" mam pomysł a moze tak samemu postawić dom na głowie. Śmieci to nie organizatorzy to nasze wychowanie rzucamy śmieci gdzie kto stanie. Niektórym zdaje się że kosz to nakrycie głowy bo tam śmieci jest stosunkowo mało. Dzięki organizatorom każdy pobyt był inny za każdym razem coś mnię zaskakuje odkrywam zawsze to miejsce na nowo. Tak trzymać i ster do prz

    OdpowiedzUsuń
  22. W każdej sytuacji można znależć ogrom problemów by pomarudzić. O której trzeba stanąć to zależy od dnia pory roku pogody to wszystko decyduje ile stoimy ale zawsze warto by osiągnąć to po co tu przyjechaliśmy. W kolejce można poznać wielu wspaniałych ludzi zktórymi konwersacja czasami zbyt szsybko mija a my już musimy się rozstać bo to już muszę wejść. W każdej sytuacji można odnieść korzyść. Pozdrawiam i więcej radości. Tak jak na zakończenie "ogólnie bardzo fajne miejsce" tak bo to jest bardzo fajne miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  23. Czytam "dobra lekcja historii" i włos się jeży na głowie.
    Posłuchajcie tego co tam mówią i spróbujcie na spokojnie przeanalizowac to co usłyszeliście.
    Przecież to pod publiczkę i w taki sposób ułożona historia, żeby pasowała do tych elementów, które zostały tam przedstawione.
    80% tej "historii" nie ma pokrycia w jakiejkolwiek dokumentacji i badaniach.
    Samo miejsce fajne, ciekawe i 0czywiście warte odwiedzenia, ale tylko raz.

    OdpowiedzUsuń
  24. bardzo ciekawe miejsce można zobaczyć ,zamyślić sie i tak jak ja z rodziną trafić na festyn" WIOSNY" A dom jest faktycznie nieźle pokręcony Błędnik siada Uczucie jak po dobrej flaszce Polecam V2tt

    OdpowiedzUsuń
  25. byłam w tym miejscu 4 dni temu, w dzień powszedni. Zero kolejek, cudowny przewodnik. Ciekawe miejsce. W domu do góry nogami faktycznie umeblowanie z epoki gierkowskiej, ale przecież nie o wystrój wnętrza tam chodzi. Niesamowite przeżycie podczas nalotu w bunkrze. Cudowna okolica warta odwiedzenia. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  26. Byłam tam dzisiaj i ... nie podobało mi się. Komercja i jeszcze raz komercja. Wszystko zrobione pod publiczkę. Cena za wstęp to istne zdzierstwo. Mało wymagającym może się podobać. Dla wybrednych i bardziej wyrafinowanych miejsce urządzone pod publiczkę i dla nabicia kasy. Spodziewałam się czegoś lepszego. A poza tym przydałyby się jakieś kosze na śmieci...

    OdpowiedzUsuń
  27. Było Suuper .. Przewodnik się troche zacinał ale ogólnie bosko xD
    Mieliśmy szczęście bo szybko przeyłączyliśmy się do grupy :)

    OdpowiedzUsuń
  28. Odwiedziliśmy Szymbark 1 lipca br. i odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenia.Było trochę historii i wzruszjących momentów,bunkier i II Wojna Światowa,pociąg Donikąd no i domek do góry nogami.Wszędzie czysto,żadnych kolejek ani w skansenie ani na parkingu.Może trzeba przyjeżdzać w środku tygodnia i koniecznie w godzinach rannych.Chwała pomysłodawcom ,fundatorom i wykonawcom tego obiektu.M

    OdpowiedzUsuń
  29. Ogólnie jest tam brub, smród ceny z kosmosu. Przy obslubze grili nie ma zachowane phb!!! Brak toalet na taka mase ludzi. Toitoi nie da sie opisac. W kolejce do domku do góry nogami mozna nerwy stracic. Ogólnie zabytki sa super.Organizacja drogi dojazdowej do niczego.

    OdpowiedzUsuń
  30. Ogólnie jest tam brub, smród ceny z kosmosu. Przy obslubze grili nie ma zachowane phb!!! Brak toalet na taka mase ludzi. Toitoi nie da sie opisac. W kolejce do domku do góry nogami mozna nerwy stracic. Ogólnie zabytki sa super.Organizacja drogi dojazdowej do niczego.

    OdpowiedzUsuń
  31. 14 lipca wraz z kolegami odwiedziłem szymbark, wspaniałe miejsce byłem tam drugi raz. Przewodnik bardzo mile i sympatycznie przeprowadził nas po tym uroczym miejscu, a dołączyliśmy do grupy starszych pań ;> Panu Przewodnikowi Bartkowi dziękujemy za mile spędzony dzien i proszę o ewentualny kontakt barteq7@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  32. Miejsce jako ciekawy przerywnik w eskapadach wakacyjnych O.K.
    Ale broń Panie Boże przed spotkaniem właściciela.
    Dzisiaj miałem okazję posłuchać jak wywalał z roboty kelnerki tylko za to że sprzedały za mało kawy. Jak Ci ludzie wytrzymują tak okazywaną pogardę?

    OdpowiedzUsuń
  33. LUDZIE !!!!!!!!!
    JEŻELI JUŻ DO NAS PRZYJEŻDŻACIE TO ZACHOWUJCIE SIĘ KULTURALNIE I SAMI SEGREGUJCIE SWOJE ŚMIECI.
    A JEŻELI TEGO NIE ROBICIE TO NIE MIEJCIE PRETENSJI, ŻE ŚMIERDZIMY OBSŁUGUJĄC WAS.
    JAK NIE WY TO ROBIMY TO MY.

    OdpowiedzUsuń
  34. Nie moge dłużej czuytac tych komentarzy na temat brudu. przecierz ludzie tam pracujący ciągle sprzątają brudy, które zostają po nas.To my go robimy i to my zostawiamy po sobie wizytówke. Przemyślcie to zanim krytykujecie.

    OdpowiedzUsuń
  35. chciałabym znaleźc jak naszybciej przewodnika dla grupy zorganizowanej.. mógłby mi ktoś pomóc? bardzo proszę... zalezy mi na czasie

    OdpowiedzUsuń
  36. Dlaczego za wstęp do skansenu płacą piloci wycieczek?

    OdpowiedzUsuń
  37. Byłam wczoraj było superrr, tylko kolejka do domku była wielka nic nie szkodzi przyjedziemy jesienią może uda się wejść .POLECAM

    OdpowiedzUsuń
  38. MIEJSCE śLICZNE DO ODPOCZYNKU SUPER THE BEST

    OdpowiedzUsuń
  39. polecam zwiedzenie Szymbarka :)

    OdpowiedzUsuń
  40. Bardzo mi się podobało ,pomysł polączenia historii z rozrywką ,fajnie mam nadzieje ,że znajdą się naśladowcy i w Polsce powstanie wiecej takich miejsc chociaż Szymbark jest jedyny w swoim rodzaju-gratuluję pomysłu

    OdpowiedzUsuń
  41. Do skansenu trafiłam bodajże przez tą stronę, a przynajmniej zdjęcia odwróconego domu wypatrzyłam w internecie.
    Wakacje zaczynaliśmy na Kaszubach i była okazja żeby obejrzeć skansen.
    Kolejek nie było, nawet do odwróconego domku- mój błędnik stanął na wysokości zadania bo musiałam nosić jeszcze małe dziecko. Przewodnicy wygadani
    ( podsłuchiwałam kilku)
    Dla mniejszych dzieci dwa fajne place zabaw plus dmuchane zabawki.
    Z historii taki
    " misz - masz"trochę tego trochę owego.
    Ogólnie dom sybiraka podobał mi się.
    Lokomotywa fajna rzecz, budują jeszcze kamienny krąg. Długo szukaliśmy bunkra- dzieciaki przebiegły 2 razy.
    Toalety czyste, wszędzie widziałam sprzątających i podlewających kwiaty pracowników( śmialiśmy się z tego bo wszystkie kwiatki zroszone były)
    Można złowić i jeść rybkę.
    Myślę że skansen całkowicie spełnia swoją funkcję, potem skok na Wieżycę..później można wykąpać się w jeziorze.
    POLECAM

    OdpowiedzUsuń
  42. byłam w szymbarku było świetnie dzieci zachwycone błędnik szalał :) co do czystości to jeśli przewija sie tam tyle ludzi jest niempożliwością uniknąć smieci nie każdy ma tą kulture żeby podejść do kosza lub z jego braku zabrać smieci ze sobą niektórym wygodniej żucić byle gdzie. miejsce jest godne polecenia zwłaszcza jeśli chcemy zorganizować fajną wycieczke dzieciakom .kolejka fajna można odpocząć na ławce można coś w tym czasie zjeść porozmawiać z innymi jak za czasów komuny w kolejce za kiełbasą :)))

    OdpowiedzUsuń
  43. W październiku mam urlop i także zamierzam wybrać się w to " nowo powstałe miejsce na naszej planecie:) ".
    Chciałabym dodać także, że duzo od nas - zwiedzających, zależy czy bedzie tam miła atmosfera i fajna zabawa.
    Drodzy ANONIMOWI NIEZADOWOLENI wybierając sie na taką wycieczkę mamy się dobrze bawić, a nie wracać i narzekać! Mam nadzieję, że to przesłanie dotarlo do w/w jak i tych którzy dopiero zaczną swoje marudzenie

    OdpowiedzUsuń
  44. maszynka do zarabiania pieniędzy na frajerach, którzy jak te barany łykają wszystko bez mrugnięcia okiem. Niby skansen, niby muzeum, ale de facto oryginalny to jest tylko dom polskich sybiraków. Oglądając tabliczki z nazwami sowieckich obozów dla polskich oficerów poczułem że ktoś sobie robi kasę na śmierci tysięcy niewinnych ludzi. A tuż obok wesolutki tłumek popija piwko i żre kiełbasę z grilla. To jest profanacja.
    A już ten dom postawiony na dachu to żenada- kolejka jak po mięso w latach 80-tych. A tak chodzi po prostu o reklamę firmy produkującej domy drewniane. I niesamowicie dużo ludzi i samochodów. Generalnie odradzam bo to jedna wielka ściema!

    OdpowiedzUsuń
  45. Fajny plac zabaw dla dzieci, beznadziejne gofry. Jeśli chodzi o dom sybiraka, mam wątpliwości co do jego historii. Rzeczywiście to dom z Syberii, ale mieszkali w takowych także rdzenni mieszkańcy Dalekiego Wschodu. A co do przewróconego domu - juz są naśladowcy, więc wkrótce będzie ich wysyp. Mam nadzieję, ze za mniej niz 10 PLN!

    OdpowiedzUsuń
  46. Skansen? Haha! To nie jest skansen, to jest atrakcja turystyczna proszęż Pana.

    OdpowiedzUsuń
  47. w jakich godzinach jest otwarty bo chcemy ze znajomymi sie wybrać ale raczej rano a nie chcemy w ciemno jechać.

    OdpowiedzUsuń
  48. Ktos wie jak dostac sie do Szymbarku z Gdyni? jezdzi tam jakis PKS??

    OdpowiedzUsuń
  49. Witam!Dle osób , które wybieraja sie do Szymbarka ,prosze nie zwracajcie uwagi a negatywne komentarze .My przejechaliśmy przeszło 200 km zeby zobaczyć te wspaniałości i naprwade było warto.Kolejki sa ale szybko idzie sprawnie .Dom do góry nogami poprostu cos wspaniałego uczucie nie do opisania i smiechu poprostu kilogramy:-)Mozna tez zazyc historii co nie miara , przewodnicy opowiadaja ciekawe historie , a po za tym wszystko super .Tylko szkoda ,że nie było hamburgerów i zapiekanek.POZDRAWIAM.

    OdpowiedzUsuń
  50. Bardzo serdecznie polecam wszystkim. super wrażenia podczas pobytu w "domu do góry nogami" nie do opisania, sami sprawdzcie. A nalot babowy w bunkrze, super lekcja historii

    OdpowiedzUsuń
  51. Super miejsce! Byłem i polecam! Łysy

    OdpowiedzUsuń
  52. Byłam raz i pojadę jeszcze raz . tam jest super !! A w domku na dachu wrzeszczałam : on się rusza !! Serdecznie polecam, wszystkim !!

    OdpowiedzUsuń
  53. Dobre miejsce do zadumy.Wniosek -ludzie bądzmy normalni i ludzcy.Gratuluję pomysłu.Pobyt w skansenie to dobra lekcja refleksji nad życiem.

    OdpowiedzUsuń
  54. miejsce bardzo ciekawe ale właściciele są do niczego. Oszukują pracowników, mają ich za nikich ,obrażają ich, wykożystują ich.

    OdpowiedzUsuń
  55. jeżeli kiedyś przyjedziecie na teren skansenu to uważajcie na jego właściciela, ponieważ jest bardzo wybuchowy. nawet nie wyobrażacie sobie jak bnoi swoich pracowników.

    OdpowiedzUsuń
  56. zwolnic szefostwo jest do niczego

    OdpowiedzUsuń
  57. to warto jechać czy nie ??? 5 minut żeby tylko postać domku do góry nogami, bo jak obsługa nie miła to po co

    OdpowiedzUsuń
  58. Witam wszystkich......
    Właśnie wczoraj byłam w Szymbarku.
    A było to 6 grudnia..jest to kolejna dodatkowa atrakcja bo odbywał się Ogólnopolski Zlot Mikołajów ,rewelacja dla dzieciaków:))
    A w domku "do góry nogami" to po prostu było fantastycznie!!!!!!Rzeczywiście ,złudzenie,że się człek przewraca jest niesamowite,hahah:)
    Błędnik w tym momencie szaleje! Nie można uwierzyć,że to się dzieje naprawdę!
    Ogólnie SUUUUPER!

    natomiast jeśli chodzi o tę lekcję historii ,dom sybiraka ,bunkier itp to zgadzam się z przedmówcami....to profanacja!!!!!!
    Te miejsce nie pasuje do tych atrakcji,albo odwrotnie.Sama miałam mieszane uczucia,takie zderzenie radości i beztroski z ludzką tragedią i cierpieniem:(Nie podobało mi się to ,niestety

    OdpowiedzUsuń
  59. podajcie dokladny adres gdzie znajduje sie ten dom dogory nogami

    OdpowiedzUsuń
  60. ul. Szymbarskich Zakładników 12
    83-315 Szymbark

    OdpowiedzUsuń
  61. szymbark gora , a pociag jedzie do nikad

    OdpowiedzUsuń
  62. tam gdzie stoja domy do gory nogami

    OdpowiedzUsuń
  63. naprawde jest tam fajnie......

    Bartek

    OdpowiedzUsuń
  64. Ile kosztuje parking dla autokarów??

    OdpowiedzUsuń
  65. dwukrotnie bylem lecz nie mialem najmniejszej mozliwosci obejrzenia domu ,potworne kolejki,nie dalo sie czekac,upal itd,pomijam fakt,iz podczas ubieglorocznej tam wizyty zlamalem noge nieopodal fotela walesy

    OdpowiedzUsuń
  66. super sprawa polecam

    OdpowiedzUsuń
  67. Naczytałem się i też tam pojadę

    OdpowiedzUsuń
  68. Byłam dzisiaj w Szymbarku, wiele słyszałam o tym miejscu, ale widok na własne oczy to jest niesamowite przeżycie,w nie których miejscach płakać mi sie chciało,oj warto było tam pojechać.Naprawde!!!

    OdpowiedzUsuń
  69. a czy cena jest teraz taka sama

    OdpowiedzUsuń
  70. Naprawdę warto zobaczyć :)
    tam jest super!!!

    OdpowiedzUsuń
  71. W Szymbarku byłam wczoraj,miejsce mi sie podobało mimo to ze była kiepska pogoda pełno błota ... ale co tam Domek był suuper i nawet niebyło kolejek ogolnie było ok ale nie polecam jedzenia nie dosc ze ceny potrojne to i porcje jak dla mrówki... masakra

    OdpowiedzUsuń
  72. A mnie chłopak zabrał do Szymbarku na Walentynki;))i wiecie co?
    było super;))sporo ludzi jak na ta pore,ale kolejka najwyzej 15 min po bilety,a wrazenia swietne:))serdecznie polecam;0

    OdpowiedzUsuń
  73. kurcze! a ja myślałem, że to ten Szymbark w Małopolsce! a tak będę musiał przez całą Polskę dojechać do tego Szymbarku na Kaszubach, hm..

    OdpowiedzUsuń
  74. polecam,byłam tam w czasie wakacji,mieszkam zaledwie godzinkę z małym haczykiem od tego miejsca i cieszy mnie to,bo warto jechać tam tak dla relaksu w sobotę czy niedzielę....dom do oglądania to nie wszystko...warto jechać,sporo atrakcji,polecam

    OdpowiedzUsuń
  75. super ale nie tak jak w gniewie

    OdpowiedzUsuń
  76. My byliśmy w lipcu 2008 i bylo pusto, w kolejce staliśmy 6 minut. Około 13-tej. W trakcie wakacji chyba jest mimo wszystko mniej ludzi, bo nie ma wycieczek szkolnych.
    Miejsce fantastyczne

    OdpowiedzUsuń
  77. CHCE TAM DZISIAJ JECHAĆ I SIE PRZEKONAĆ WASZYCH WYPOWIEDZI POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
  78. pytanko czy jest tam otwarte caly rok czy tylko w czasie sezonu jak tak to od kiedy sie zaczyna sezon

    OdpowiedzUsuń
  79. czy w święta wielkanocne jest otwarte ?

    OdpowiedzUsuń
  80. 10-12 kwietnia (piątek, sobota, niedziela) zamknięte, 13 kwietnia (poniedziałek) otwarte od 10 do 17

    OdpowiedzUsuń
  81. Wspaniałe miejsce,które odwiedziłem w maju 2008r.W maju 2009r jadę tam ponownie i namawiam do tego rodzinę.Pobyt w domu do góry nogami dostarcza niesamowitych wrażeń,ale tego nie da się opisac,to trzeba przeżyc.Leszek T.

    OdpowiedzUsuń
  82. Witam. Mam pytanie:
    -czy to prawda że w pobliżu tego domku można także złowić samemu pstrąga (oczywiste że odpłatnie) i wrzucić go na na gryla??
    Bo jeśli tak, to suuuper, wkońcu ktoś pomyślał!!!

    PROSZĘ O ODPOWIEDŻ.
    -Marek

    OdpowiedzUsuń
  83. Cześć Marek,
    kija możesz zamoczyć na terenie skansenu. Małe te zbiorniki, ale można.

    OdpowiedzUsuń
  84. Zabieram głos raz jeszcze.bo diabli mnie biorą,kiedy czytam komentarze o bałaganie,nieporządkuitp.Kto to robi?A no buractwo które odwiedza to miejsce.Skansen jest wspaniały,można zobaczyc coś nowego,odpocząc,nieżle zjeśc.Przepustowośc domu mała,ale do naszego mieszkania też wejdzie tyle osób ile może.Leszek T.

    OdpowiedzUsuń
  85. ta tam byłem i z lekka bałagan jest... brak organizacji!!!

    OdpowiedzUsuń
  86. Było fajnie, polecam

    OdpowiedzUsuń
  87. mamy zamiar się wybrać w sobotę lub niedzielę z dzieckiem, ale nie wiemy czy nie będzie zbyt dużo ludzi.
    Podpowiedzcie proszę czy to dobry moment.
    Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  88. jakie sa godziny otwarcia we weekend majowy ??

    Pozdrawiam dzieki za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  89. 1 i 3 maja to święto, więc 10-19;
    2 maja to sobota, więc 9-19

    OdpowiedzUsuń
  90. BYŁAM TAM WCZORAJ ŚWIETNE MIEJSCE NAPRAWDE ROBI WRAŻENIE A ZWIEDZAJĄCYM PROPONUJE UBRAĆ WYGODNE BUTY :)

    OdpowiedzUsuń
  91. Gratuluję wspaniałego pomysłu. Tylko te osoby których nie stać na wymyślenie czegokolwiek pożytecznego zrzędzą. To zawiść i własna nieudolność powodują niepostrzeganie piękna jakie stworzono w Szymbarku.Najłatwiej jest krytkować gorzej coś pozytywnego wymyśleć

    OdpowiedzUsuń
  92. Witam, mozna rezerwowac bilety telefonicznie? Widzę ze strona troche nieaktualna a chce sie wybrac w majowke.

    OdpowiedzUsuń
  93. Wchodzą wszyscy, spoko rezerwacja nie jest potrzebna. Kilka hektarów tam jest. Rezerwować można (telefonicznie) czas przewodnika, ale tylko w przypadku grup zorganizowanych (25 osób+).

    OdpowiedzUsuń
  94. Dzięki za garść przydatnych informacji. Strona polecana przez serwis www.museo.pl

    OdpowiedzUsuń
  95. Ja byłem wczoraj!!! Polecam gorąco. Zdziwiło mnie pozytywnie, że dla naszej grupki (3 osoby) do dyspozycji był przewodnik, proponuję zwiedzanie z przewodnikiem bo można dużo więcej zobaczyć i usłyszeć - POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
  96. Właśnie z rodziną planujemy pojechać do szymbarka :) chciałabym zapytać czy się opłaca?

    OdpowiedzUsuń
  97. Byliśmy wczoraj,tj,02.05.2009r,było bardzo fajnie,spędziliśmy miłe przed południe.My przyjechaliśmy ze Starogardu Gd,nie żałujemy ani jednej chwili spędzonej w Szymbarku.

    OdpowiedzUsuń
  98. Byłam tam w sobotę razem z dziećmi, przednia zabawa frajda na całego

    OdpowiedzUsuń
  99. super sprawa! w domku niesamowite wrażenia-potworne złudzenie, że świat się wywrócił do góry nogami!! bunkier też niesamowity! mamy do Szymbarku około 100km, ale wyprawę planujemy powtórzyć! -i to za niedługo! gorąco polecamy!!!!

    OdpowiedzUsuń
  100. nie wiem czym tu sie tak podniecać nic ciekawego a po za tym kolosalne kolejki do wszystkiego nie wspominając o kolejce do osławionego domu jak byście mieli czekać co najmniej 3 godz to będziecie mieli wszystkiego dość a po za tym wszystko kolosalnie drogie . moim zdaniem nie warto jechać tam ale to jest tylko moje zdanie .

    OdpowiedzUsuń
  101. chciałabym zapytać czy na terenie skansenu można coś zjeść,jeśli tak to za ile. proszę o odpowiedź. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  102. Byliśmy z rodziną w majowy weekend.Dom wspaniały,warto go zobaczyć.Jedynym mankamentem są zwiedzający,którzy palą papierosy stojąc w długiej kolejce nie bacząc na to,że za nimi stoją rodzice z dziećmi.Pety wyrzucane są byle gdzie.Nie wspomnę o psach.Co to za skansen,gdzie można wchodzić z czworonogami i palić papierosy?

    OdpowiedzUsuń
  103. Gdzie w Szymbarku można pogrilować oczywiście po zwiedzeniu "domu do góry nogami"?

    OdpowiedzUsuń
  104. Byłem ostatnio w Szymbarku. Było super. Ale dzieci do lat 7 mają darmowe wejście. A w innych skansenach studenci i młodsi uczniowie mają chodziarz zniżkę. Ale to nic i tak super było :)

    OdpowiedzUsuń
  105. ja byłam w tym domu. fajny jast:)

    OdpowiedzUsuń
  106. a ja mam zamiar tam jechać jutro.Pozdrawiam wszystkich internautów

    OdpowiedzUsuń
  107. No i Wilkowo (prawie jak Wilkowyje hihi :) na Pomorzu ma dłuższą deskę. O 4 metry. 15-17 maja jest cięcie.

    OdpowiedzUsuń
  108. Świetne miejsce, wcale nie jest tu brudno do domku czekałem może 10 min. opłata 9 zł , do domu do góry nogami za darmo. Naprawdę warto pojechac, świetne miejsce zachęcam do odwiedzenia:)

    OdpowiedzUsuń
  109. fajne miejsce, warto zobaczyc.
    ale!!!
    1. kolejka do domu do gory nogami na 4,5h
    2. obsluga w "jadlodajniach" tragedia zrezygnowalismy z jedzenia bo balismy sie ze bedziemy mieli w posilku "dodatek"od kelnera np. mocz
    3. parking, przygotuj sie na wycieczke piesza ok 2km
    podsumowanie: miejsce super ale organizacja ich przerosła...tragedia...
    ja bylem tam ekipa ok 12 osob jechalismy z Bydgoszczy 4 samochodami ale wielu moich znajomych nie weszło do domu bo samemu stac w kolejce w upale 4h to przesada.


    A teraz najlepsze dla tych ktorzy chca kupic dop z drewna od tej firmy..... nie rob tego bo przeplacisz i napotkasz na obsluge z lat 80'
    kupilem domek letniskowy na dzialke bardzo podobnej budowy o ok 30% taniej w firmie w inowroclawiu nie napisze w jakiej bo to nie jest reklama ale jezeli jade do kogos do szymbarku do firmy i chce zostawic u niego 100000zl a on mi mowi po 20 min rozmowy zebym pszyszedl jutro bo on juz nie ma czasu to porazka. KASA POPRZEWRQCALA W GLOWIE I TYLE.
    POZDRAWIAM.

    OdpowiedzUsuń
  110. warto to zobaczyć

    OdpowiedzUsuń
  111. Roman z parafi Bierzgłowo byliśmy jest PIĘKNIE

    OdpowiedzUsuń
  112. nie pierdzielta gadajta jaktam jest?

    OdpowiedzUsuń
  113. Czy jutro otwarte? Podano numery tel. a żaden nie odpowiada!!!!

    OdpowiedzUsuń
  114. Czy w Boże Ciało (11 czerwca ) będzie czynne? Chcę tam pojechać? Może ktoś wie, proszę o odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  115. 11 czerwca będzie czynne, szczególnie w święta jest otwarte, zapraszam na wędzoną rybkę na miejscu

    OdpowiedzUsuń
  116. Byłem tam! naprawdę jest co obejrzeć i mile spędzić czas! Nie uwierzycie ale akurat podczas mojego pobytu był tam prezydent na uchodźctwie Pan Kaczorowski!
    W tym roku też tam będę...


    Adam z W.

    OdpowiedzUsuń
  117. Właśnie stamtąd wróciłam (wycieczka szkolna), do domku wchodziliśmy na bieżąco bo mieliśmy wcześniejszą rezerwację.Ogólnie fajnie, ale przewodnik trochę szybkie tempo nadawał, dzieciaki z 4-6 klasy postawówki chciałyby dłużej pooglądać, porobić zdjęcia itp.Zwiedzanie samego domku może ze 3 minuty bo pani pilnująca strasznie pogania, a ceny rzeczywiście kosmiczne i niewiele ciekawych rzeczy do kupienia. Idą na ilość , a nie na jakość.

    OdpowiedzUsuń
  118. POLECAM!!!!! Świetne miejsce!!!!!A ten domek....:):) Płakałam ze śmiechu!2 kroki do przodu 3 do tyłu....rewelacja i mnoswto smiechu...fajne kaszubskie knajpki, mozna wypic pifko z imbirem zjesc smaczne jedzonko!!!hmm....ja w ciagu dnia do tego domku weszlam 6 razy...wiec nie sluchajcie tych co pisza ze czekaja 3 godz hehe....bylam tam 3 razy i nigdy nie czekalam...no nie dzwie sie jesli ktos jedzie w swieta badz dlugie weekendy to napewno trafia na korki.....!!!!!!BUNKRY SWIETNA SPRAWA po co pisac WSIADAJCIE W AUTKA I JEDZCIE!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  119. a jak ktoś autka nie ma to jak i czym dojechac z gdańska?

    OdpowiedzUsuń
  120. Byłam w skansenie w ten weekend i musze przyznac ze jest genialnie. TYlko jest jedno ALE..........pani ktora wpuszczała po kolei osoby do domku była tak niemiła że zepsuła mi połowe zabawy, jakby łaske robiła ze wogole tak siedzi, przeciez za to jej płaca. Zamiast zapraszac ludzi do srodka zawołala "WCHODZIC" jakby ludzie byli jej znajomymi mysle ze mozna to zrobic kulturalniej ni o nie mile powiedziala zeby sie spieszyc bo ona tez chce isc do domu. Uwazam ze nikt jej na siłe tam nie trzyma. To jedyne co mnie zraziło. ALe cała reszta i domek cos genialnego i fantastyczne uczusie w srodu!!! super!!!

    OdpowiedzUsuń
  121. Byliśmy z rodziną dzisiaj świetna zabawa:domek,bunker,deska,koniki etc.Warto zobaczyć.Co do kuchni jest co wybierać.Polecam chleb kaszubski.Warto przyjeczać przed otwarciem krótka kolejka do domku max.10 min.Warto zwiedzić okolice np.skansen Kościerzyna,Muzeum Hymnu Narodowego.Gorąco POLECAM

    OdpowiedzUsuń
  122. Dom, bunkier, deska i całe otoczenie - bajka. Od ponad 30 lat jeżdżę po Polsce i za każdym razem odkrywam coraz ciekawsze miejsca takie właśnie jak to. POLECAM. Fred.

    OdpowiedzUsuń
  123. Byłem tam i jest wyjeba.... max!!!Polecam wszystki naprawde warto!!Koninianin

    OdpowiedzUsuń
  124. Jest tam bardzo fajnie ... szczególnie podobał mi się park linowy który nie dawno tam otworzono .. świetna zabawa gwarantowana

    OdpowiedzUsuń
  125. www.tarzanpark.pl Polecam

    OdpowiedzUsuń
  126. Ja byłem dzisiaj w SZymbarku
    Bardzo miło spędziliśmy dzień
    Dużo atrakcji dla Wszystkich
    polecam wszystko co tam się znajduje
    a przy okazji można wspiąć się na
    wieżę w Wieżycy (35 m wysokości)

    OdpowiedzUsuń
  127. mam pytanko ...
    od której tam jest wszystko ''czynne'' ?

    i ile kosztują bilety dla dorosłych i dzieci ?

    OdpowiedzUsuń
  128. witam byłem dzisiaj w szymbarku.zwiedzalismy sami bez przewodnika i było super.w kolejce do domu do gory nogami stałem jakies 10 min.ogolnie super miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  129. Pozdrowienia dla pana Leszka i dla wszystkich pracowników w Szymbarku....;)

    OdpowiedzUsuń
  130. LUDZIOM NIKT NIGDY NIE DOGOGODZIŁ NIE ZALEŻNIE CO BY ROBIŁ, ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ JAKAŚ BAKTERIA!!!

    OdpowiedzUsuń
  131. Ja tez tam byłam jak dla mnie było swietnie:)
    najlepiej przekonac sie samemu...

    zauwazyłam ze ludzie przyjerzdzaja z daleka i nawet moze nie wiedza ze sa niedaleko równiez ciekawe miejsce do zobaczenia:

    1. Najlbiżej to jest punkt WIDOKOWY WIEZYCA(35m) od od skansenu może jakis 1lub 2 km.

    2.Jedyna w Europie DOLINA oswojonych ŁOSI(gm.Somonino)Koszowatka.jest tam bardzo fajnie ale wejscie tylko w dwóch godzinach o 11,00 i 13,00 Fajna atrakcja dla dzieci (z Łosiowych odpadów produkowany jest papier:)

    3 Skansen POCIĄGÓW w Koscierzynie.

    4.Muzeum Hymnu Narodowego w Bedominie (pare kilometrów za Kościerzyną)

    5.Pięknie jest też w Skansenie WDZYCKIM we Wdzydzach Kiszewskich(polecam!) stare kaszubskie haty, wiatraki, haty rybackie.

    warto wykorzystać wolny czas i to ze jest się niedaleko od tych miejsc:)

    OdpowiedzUsuń
  132. Byłam zobaczyć to cudo i trzeba przyznać, że przereklamowane!!!
    Bilet 10 zł od osoby a do zobaczenia nic ciekawego! Oprócz tego, że wszystkim zrobiło się niedobrze żadnych rewelacji.

    OdpowiedzUsuń
  133. Miejsce warte zobaczenia,chociaż organizatorzy mogli by przypilnować porządku i lepiej umeblować "Dom do góry nogami".Plus za bukier:))) POZDRAWIAM PATKA Z RUMI

    OdpowiedzUsuń
  134. Byłam, widziałam , polecam.Jeżeli chodzi o jedzenie , warto jechać z własnym prowiantem (drożyzna).

    OdpowiedzUsuń
  135. a jak dla mnie to było naprawde ciekawie i jestem zadowolony :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  136. może ktoś wkońcu napisze jak jest tam otwarte i aktualne ceny,troche mam by tam dojechać

    OdpowiedzUsuń
  137. Byłam tam trzy dni temu w piatek ciekawe miejsce .najlepiej tam być rano,nie ma wtedy kolejek,dzieciaki były zachwycone,a dodatkową atrakcją od niedawna są wyciągi linowe dla dzieci i dorosłych,polecam.otwarte jest tam od 9-19 a wejście 10zł wyciągi linowe 20zł.moż nie jest tanio ale w końcu utrzymanie takiego obiektu też kosztuje a niektórzy chcieli by wejść za grosze.A jeśli chodzi o bałagan to nie widziałam tam nic takiego ,pozatym to sami zwiedzający robią syf a potem marudzą.

    OdpowiedzUsuń
  138. jak się nazywa przewodnik na imię miał szymon

    OdpowiedzUsuń
  139. właśnie wróciliśmy ,naprawdę warto!!! otwierają od 10 godz. i trzeba byc z rana bo póżniej ok trzech godzin w ogonku ceny-10zł od osoby powyżej 7 lat

    OdpowiedzUsuń
  140. Byłam tam w miniony piątek po południu. Muszę stwierdzić że fajna sprawa, jest co oglądac, zamyslić się i rozewać. Kolejka do domu była około 2 godziny, ale my to rozwiązaliśmy tak że częśc znajomych stoi w kolejce a druga częśc w tym czasie zwiedza reszte a potem zamiana, w ten sposób prawie nie odczuło się czekania :)Polcam

    OdpowiedzUsuń
  141. Nieźle tam łupią. Bilety ulgowe tylko dla dzieci do lat 6. Bajzel koło przewróconego domu. Grupy wchodzą bez kolejki, pozostali czekają 2-3 godz. Najdłuższej deski można czasem nie zobaczyć - jeżeli akurat jest zamknięta impreza. Tor wspinaczkowy drogi - 20 zł od osoby - ale to oprócz domu do góry nogami - największa atrakcja dla dzieci. Pom tych informacjach można się zastanowić nad wyjazdem.

    OdpowiedzUsuń
  142. jak jest z tym parkingiem ?, czy naprawdę trzeba iść 1-2 km.?

    OdpowiedzUsuń
  143. Gadacie glupoty:D

    OdpowiedzUsuń
  144. Byłam tam nie raz , ekipą , rodzinką , i wcale i się nie nudzi , jest tam super ! Brak słoooow ! Kocham to miejsceee...

    OdpowiedzUsuń
  145. Byłam dwa tygodnie temu, owszem w kolejce stałam prawie godzinę, ale jak się jest z rodziną można się wymieniać, obok są zbudowane schodko-ławeczki, można spocząć w cieniu, obok stoi budka z goframi i lodami, można skorzystać. Dla tych co narzekają na brak mebli. Przecież chodzicie po suficie!. Jeśli zrobiliście zdjęcia w środku obróćcie o 180 stopni, pomieszczenia od ręki są umeblowane. Nie widziałam nigdzie walających się śmieci. Bardzo miło wspominam pobyt. Jedynie jestem zniesmaczona cenami pamiątek. Mały drewniany domek do góry nogami za 40zł, wykonane chyba przez pięciolatka.

    OdpowiedzUsuń
  146. byłam z rodziną wczoraj...było nawet fajnie...domek na dachu to rzeczywiscie ciekawostka...caly czas tam coś dobudowują, rozbudowują...ludzi całe tłumy...faktycznie, żeby stanąć na..powiedzmy... parkingu zlokalizowanym wzdłuż lasku trzeba mieć troche szczęścia, ale caly czas jest rotacja, więc spoko...
    myślę, że może się tam podobać i miejsce godne polecenia...trzeba przyznać, że kaskę tam klepią niesamowicie, bo wejcie dycha, a ludzie stoja w kolejce do kasy...ale przynajmniej za tę dychę można sobie spokojnie chodzić ile się chce...
    ogólnie o'k...polecam!
    aha...przy wejsciu jest budka z goframi...cieplutkimi, swiezutkimi, bo robionymi prawie na oczach...pychota!!!

    OdpowiedzUsuń
  147. ja jutro jade tam z rodziną ile pracy musiało być

    OdpowiedzUsuń
  148. wielkie przezycie!po 1.bardzo słabe oznaczenie dojazdu!Brak miejsc parkingowych,albo długi spacer..nie ma szans zwiedzenia wszystkiego.bez związania sie z przewodnikiem!(do kościoła osoba fizyczna nie wejdzie!!)do błednikowego domu kolejka ok/3 h czekania1
    (szkoda że wchodzi i wychodzi tym samym wejściem) - wspomnienia i doznania pozostaną w pamięci!polecam!!

    OdpowiedzUsuń
  149. to jest dno totalne jakieś kretyńskiei bez gustu pomieszanie z poplątaniem strata czasu, sybiracy z grillowaniem i łowieniem ryb w odległosci 10 metrów. Planował to jakis debil. Uciekać się stamtąd chce jak najszybciej, bo chyba nie stanać w trzygodzinnej kolejce żeby wejsć do domku, który nie robi pozytywnego wrażenia. Ogólnie szkoda czasu.

    OdpowiedzUsuń
  150. Byłam tam z grupą dzieci jest bardzo ładnie pomimo brzydkiej pogody dzieci zobaczyły wszystko co było do pokazania .Wyjechaliśmy z Szymbarku bardzo zadowoleni.Mamy co opowiadać tym co nie byli z nami.Co nas niepokoiło to ceny pamiątek nie każde dziecko stać na zakup domku (domki powinny być w cenie symbolicznej
    )nie wspomnę o innych pamiątkach.Ale było super.Zwiedzajcie bo jest co.(SWEGO NIE ZNACIE .CUDZE CHWALICIE)

    OdpowiedzUsuń
  151. Ja zamierzam pojechać do Szymbarka za rok bo w tym roku niestety się nie udało :/ Nie zwracam zbytnio uwagi na komentarze typu: "nie przyjeżdżajcie tam jeśli nie chcecie zobaczyć brudu i syfu". Wszyscy przecież wiedzą że pomimo naszych wielkich starań o te "nie wyrzucanie śmieci" , tak czy siak brud jest i będzie- po świecie nie chodzą sami czyści i ekologicznie myślący ludzie. Nie wszystkich interesują losy naszej "biednej" planety... ;)

    OdpowiedzUsuń
  152. Byliśmy dziś z dziećmi z samego rana ... Kolejka do kasy potworna i sądzę że dzieci powinny mieć jakąś zniżkę , a nie płaca 10 zł jak dorośli.

    Byliśmy krótko przed zapowiedzianym przyjazdem Lecha Wałęsy i premiera ... Podczas przygotowań TV był straszny haos. Wiele miejsc było z tego powodu niedostępnych co było troszeczkę denerwujące

    O kolejce do domku lepiej nie wspominać ponieważ jest ona długa i źle zorganizowana, trzeba coś zrobić z kolejnością wpuszaczania ludzi , oraz ,,grup"

    Nie udało nam sie załapać na przewodnika, ale na pewno mimo tych ,,wad" jest to miejsce warte polecenia i napewno bedą mi się z tym miejscem kojarzyły dobre wspomnienia ;)

    OdpowiedzUsuń
  153. Byłam 11.08.2009 Niezapomniane wrażenie po fiksowaniu błędnika w tym domku "do góry nogami"jest to niezapomniane przeżycie. Wejsciówka stanowczo za droga.Stanie w kolejce wyczerpujące( ponad 3 godz.)Po deszczu wszędzie błoto. Halina

    OdpowiedzUsuń
  154. DNIA 1 SIERPNIA ODWIEDZIALIŚMY SZYMBARK Z GRUPĄ WYCIECZKOWICZÓW Z GMINY TYCHOWO.WRAŻENIA NIESAMOWITE SZCZEGÓLNIE PO WEJŚCIU DO DOMU DO GÓRY NOGAMI.CIEKAWE MIEJSCE.POLECAM SZYMBAK I PRZEWODNIKA MICHAŁA. ORGANIZATOR-MARTA

    OdpowiedzUsuń
  155. Pare dni temu byliśmy na wycieczce w skansenie , mym zaskoczeniem było to ze jest tam zgromadzone tyle atrakcji a ja byłem nastawiony tylko na odwrucony dom . Przy bramie nikt nie powiedział ze jest przewodnik ale szybko sie podpieliśmy do jakiejś grupy bardzo kompetętny młody człowiek .Co do tego domu to powinien być bardziej odnowiony w środku te meble z PRL-u zupełnie nie pasujące do tego miejsca . Ale ogulne wrażenia ok . POLECAM

    OdpowiedzUsuń
  156. wspaniałe miejsce!! dostaliśmy super przewodnika... zaśpiewał nam BARDZO FAJNIE piosenke po kaszubsku - no i sam jest kaszubem... wiele możan dowiedzieć się o historii... i to bombardowanie w bunkrze - co za przeżycie... no i oczywiscie domek do góry nogami - świetne miejsce... błednik warjuje ;D - tylko baardzo długie kolejki są ;| można też pójść na park linowy - ale to dla odważnych! i za małą opłatą.. jest także gdzie zjeść i się napić. jak najbardzej polecam to miejsce wszystkim - WARTO ODWIEDZIĆ!!

    OdpowiedzUsuń
  157. Po prostu SSSSSUUUUUUPPPEEEEER

    OdpowiedzUsuń
  158. Byłam tydzien temu w grupie zorganizowanejw szymbarku.
    Super!!!!!!!! Można nawet złowić Pstrąga i upiec na grillu.
    Przewodnik świetny .Polecam to miejsce.
    w drodze powrotnej zahaczyliśmy o Sieroczyn k/Człuchowa,jest tam Małe ZOO i ciekawy Zajazd.

    OdpowiedzUsuń
  159. Cepeliada, kicz i beznadzieja.
    Martyrologia wymieszana z festynem i kiełabaskami. To trochę jakby ktos podstawił festyn z "domem na głowie" na terenie obozu w Oświęcimiu lub w Sztutowie.
    Nie polecam.
    Jola

    OdpowiedzUsuń
  160. jaka jest cena za wejście do odwróconego domku?

    OdpowiedzUsuń
  161. Cezary z Gdyni9/11/2009 03:01:00 PM

    Tą drogą chciałem serdecznie podziękować przewodnikowi p. Romanowi, z którym wczoraj mieliśmy - jako grupa zorganizowana ad hoc - przyjemność zwiedzać to magiczne miejsce. Za wiedzę,humor,refleksję i pełen profesjonalizm serdecznie Panu dziękujemy i polecamy Pana jak najlepiej.

    OdpowiedzUsuń
  162. A ja mam pytanko czy jak się wchodzi pładzi się tylko za wstęp te 10 zł. I do wszystkich domków i tak dalej można za dadarmo wchodzić?

    OdpowiedzUsuń
  163. Nie bylam,ale chetnie odwiedzę to miejsce. Niedaleko Świnoujścia (Zachodniopomorskie) w Niemczech tez jest taki domek http://www.weltstehtkopf.de/

    OdpowiedzUsuń
  164. rubbish. we traveled there for over two hours. when we got there at 5:40pm we found that it was closed already. yet the website says that it closes at 7pm.

    we are disappointed and well pissed off with the organisation. we are not coming back to this shit hole!!

    OdpowiedzUsuń
  165. czy 11 listopada skansen będzie czynny? proszę o odpowiedź i z góry dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń
  166. Byłam tam z rodzicami... Było super mam jakąś monetę i książkę z dowcipami po kaszubsku!!!! Nadal nie mogę jej rozszyfrować ;-)!!!!!! A to było w wakacje (pod koniec)...

    OdpowiedzUsuń
  167. Były wakacje....sierpień tego roku, więc warto gdzieś z dziecmi wyruszyć.... i tak, wyruszyliśmy. Zapłaciliśmy niemało za 5-cio osobową rodzinkę, nie wspominając że przez prawie dwie godziny szukaliśmy miejsca do zaparkowania auta.W "środku" tłok, kolejka do domu do góry nogami trzygodzinna, także nasz najmłodszy, 4-letni Franek "padł", a na końcu ogromny niesmak i nadzieja dla dzieci, że może innym razem nam się uda. Czy oni tam nie mają żadnych limitów wejściówek? Straszna organizacjaz!!!!

    OdpowiedzUsuń
  168. Święty Mikołaj z Kielc12/07/2009 01:26:00 PM

    3000 Mikołajów zawitało do Szymbarku 12.6.2009!

    OdpowiedzUsuń
  169. jak dla mnie super ale sami się przekonajcie pojedzcie warto:::))))

    OdpowiedzUsuń
  170. byłem dzisiaj i naprawdę jest ciekawie.na pewno tam wrócę w na wiosnę:)

    OdpowiedzUsuń
  171. 13 marca 2010 (niedziela) w Szymbarku i nie tylko:
    11:30 Msza w Gołubiu
    13:00 Apel Poległych i modlitwa w intencji porucznika Józefa Dambka, przy krzyżu nad Jez. Dąbrowskim
    14:00 (CEPR) złożenie kwiatów pod pomnikiem Gryfa Pomorskiego, biesiada patriotyczna i rekonstrukcja zamachu na Hitlera (8/9.06.1942 60 partyzantów ubranych w mundury SS zaatakowało w okolicach wsi Strych koło Zblewa pociąg, w którym miał podróżować Hitler; zginęło wówczas 300 niemieckich żołnierzy, w tym dwóch generałów; Hitlera nie było w pociągu)

    OdpowiedzUsuń
  172. dzięki;D przydało mi się na lekcji:)

    OdpowiedzUsuń
  173. czekanie na wejście do domu do góry nogami za długie jechałem 600 km by czekać na wejście 4h
    kolejki kolejkii jeszcze raz kolejki
    beznadzieja
    i dla czego wycieczki wchodzą bez kolejek ?
    to właśnie one wtdłurzają czas czekania

    OdpowiedzUsuń
  174. bylismy tam 02.05 -koszmar zla organizacja dojazdu, za malo punktow gastronomii, ceny chyba takie zeby zobaczyc cz sa jakies granice nie do przejscia , kolejka do koslawej chalupy zabujcza

    OdpowiedzUsuń
  175. 02.05.10
    Koszmar bo inaczej nie można tego nazwac.
    Problemy zaczynają sie na 3-4 km przed chatą bo już tam trzeba szukac miejsca parkingowego a jeśli zaryzykujesz i podjedzisz bliżej to prawie jakbyś prubował przejechac przez Krupówki. Jakby tego było mało to po wejściu na teren trzeba odrazu kogoś postawic w kolejce do chty bo 3 godziny to minimum stania a wchodzące bez kolejki wycieczki tylko podnoszą ciśnienie z gastronomią nic lepiej mało i drogo a zaplecza z którego mogły by skorzystac dziciaki (poza płatnym parkiem linowym ) brak.
    Jednym słowem zmarnowany dzień

    OdpowiedzUsuń
  176. witam wszystkich,byłam dziś w Szymbarku,super miejsce,najlepszy oczywiście jest domek do góry nogami,nie czekaliśmy w kolejce,tylko pogoda nie dopisała,cały czas padało,polecam i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  177. Szymbark przepiękne miejsce :) Na pewno tam powrócę... warte polecenia sama chętnie tam wrócę ;) pozdrawiam p: kolejka jest do przeskoczenia ;P

    OdpowiedzUsuń
  178. Chętnie odwiedzę to miejsce

    OdpowiedzUsuń
  179. Dziś zjazd Sybiraków

    OdpowiedzUsuń
  180. byłam z kumpelami
    suuuuuuuuuuuuupcio!!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  181. było normalnie super!!! a najlepszy był bunkier i króciu pobyt w domu do góry nogami :) odwiedzcie to miejsce!

    OdpowiedzUsuń
  182. otwarte dzisiaj??

    OdpowiedzUsuń
  183. POMIJAJĄC BRAK ORGANIZACJI , OPOWIEM WAM HISTORIE KTÓRA MNIE SPOTKAŁA WE WSPANIAŁYM SZYMBARKU. JESTEM ZE ŚLĄSKA I PRZYJECHAŁAM TU W TE STRONY NA URLOP, NIESTETY URLOP NIE BARDZO SIĘ MI UDAŁ PONIEWAŻ BĘDĄC NA SPACERZE W POBLISKIM LESIE Z MOIM PSEM RASY BEAGLE, MAŁYM PSEM , W OGÓLE NIE AGRESYWNYM, WRĘCZ TCHÓRZLIWYM ZOBACZYŁAM Z DALEKA ŻE BRAMA I DRZWI DO MUZEUM SĄ OTWARTE, NIE JESTEM MIEJSCOWĄ, WIEC POJĘCIA NIE MIAŁAM ŻE JEST ZAMKNIĘTE PODESZŁAM ŻEBY ZAPYTAĆ KOGOŚ CZY EWENTUALNIE OTWARTE A JEŚLI NIE TO W JAKICH GODZINACH OTWARTE, NIESTETY PO PRZEKROCZENIU OTWARTEJ BRAMY, WYŁONIŁO SIĘ OKOŁO 10 OWCZARKÓW NIEMIECKICH NA CZELE JAKIEGOŚ CIECIA, STRÓŻA OD SIEDMIU BOLEŚCI. ZANIM ZDĄŻYŁAM PSA UNIEŚĆ DO GÓRY JUŻ DWA WILCZURY ROZSZARPYWAŁY ZADEK MOJEGO PSA, JAKIMŚ CUDEM UDAŁO MI SIĘ WYSZARPAĆ PSA I UCIEC CO SIŁ W NOGACH DO AUTA. CIEĆ NIE ZAREAGOWAŁ WCALE. DZIŚ MÓJ PIES JEST PO PIERWSZEJ OPERACJI. DZWONIŁAM DO SZANOWNEJ DYREKCJI ODWRÓCONYCH DOMÓW, CZEKAM JUŻ 5 GODZINĘ AŻ KTOŚ ŁASKAWIE ODDZWONI JAK POWIEDZIAŁA JAKAŚ MIŁA PANI ALE MYŚLĘ ŻE JUŻ SIĘ NIE DOCZEKAM. DRODZY CZYTELNICY, JAK JA ROZWIĄŻĘ TĘ SPRAWĘ TO SIĘ JESZCZE ZASTANOWIĘ, BO PŁAZEM IM TEGO NIE PUSZCZĘ I NA PEWNO WSZYSCY W POLSCE SIĘ DOWIEDZĄ O MIŁYM PRZYWITANIU TURYSTÓW, ALE PRAGNĘ WAS PRZESTRZEC-PILNUJCIE NA WYCIECZCE DO SZYMBARKU SWOICH POCIECH BO NOWOCZESNY SYSTEM ZABEZPIECZEŃ W TYM MIEJSCU DZIAŁA TAK ŻE NALEŻY INTRUZA ZAGRYŚĆ. DZIŚ W TYM MIEJSCU POCIESZAJĄCE JEST TO ŻE ŻYJE, ALE MÓJ PIES JEST W KIEPSKIM STANIE. NA RAZIE PISZĘ ANONIMOWO, ALE MYŚLĘ ŻE WKRÓTCE SZANOWNA DYREKCJO SIĘ POZNAMY.

    OdpowiedzUsuń
  184. Mam pytanie czy w pobliżu można znaleźć jakiś nocleg?

    OdpowiedzUsuń
  185. mam pytanie czy w pobliżu można znaleźć jakiś nocleg?

    OdpowiedzUsuń
  186. oczywiście że tak:
    polecam:
    sikorzyno:
    stefan Patoka
    ładne pokoje
    http://www.patoka.kaszuby.info.pl/
    blisko wszędzie
    dworek wybickich w sikorzynie blisko szymbarka
    byłam
    polecam

    OdpowiedzUsuń
  187. Byliśmy tam na wycieczce -- polecamy super fajowe miejsce

    OdpowiedzUsuń
  188. chetne odwiedzzcie

    OdpowiedzUsuń
  189. Pierwszy i ostatni raz byłem w miejscu, gdzie dzieli się turystów na lepszych i gorszych. Ci gorsi, często ludzie starsi i z małymi dziećmi, stoją w kolejce 2 lub 3 godziny w upale na słońcu, aby zwiedzić dom do góry nogami. Tzw grupy zorganizowane - czyli lepsi, wpychają się bez kolejki patrząc z pogardą na ludzi stojących w kilkusetmetrowej kolejce. Zabytkowa kapliczka także jest przeznaczona do zwiedzania tylko dla grup zorganizowanych - pojedynczy turyści nie mogą tam wejść. Totalne chamstwo i brak szacunku. Nikomu nie polecam wizyty w tym miejscu. Szkoda czasu i nerwów.

    OdpowiedzUsuń
  190. Stałem w takiej kolejce i nie odniosłem wrażenia braku szacunku . Co więcej, zupełnie nieoczekiwanie umilano nam czas tańcem gościnnie występującego zespołu folklorystycznego z Krotoszyna.
    Wycieczki rzeczywiście wchodzą omijając właściwą kolejkę, ale chyba każda wycieczka charakteryzuje się tym, że ma jakieś ramy czasowe, w których musi się zmieścić.
    Myślę też, że zdecydowanie lepiej jest stać w słońcu, a przecież jest miejsce żeby poszukać cienia, niż moknąć w deszczu.

    OdpowiedzUsuń
  191. Popieram osobę z pogryzionym psem. Tam nie szanuje się nie tylko zwierząt ale też i ludzi. Liczy się tylko kasa kasa kasa... Jeżeli macie czas i tam będziecie to wyłówcie z tłumu takiego dużego i czerwonego osobnika (nie trudno go zauważyć i usłyszeć). Często już w południe chodzi pijany i wydziera się na pracowników a nawet gości!!! Tam można zobaczyć prawdziwą twarz tego ich właściciela. Ps. dom też wymyślił po pijaku.

    OdpowiedzUsuń
  192. Byłem latem 2009 roku w tym skansenie. Moja ocena 5. Gość który pisze, że organizatorzy muszą się zastanowić nad zarządzaniem i logistyką, chcę mu odpowiedzeić. Niech pomyśli, że zarządzanie i logistyka jest również po jego stronie. Jak nie umie tego robić to jest się potem niezadowolony. Trochę pokory i myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  193. tam jest super trzeba jechac i zobaczyc to na wlasne oczy

    OdpowiedzUsuń
  194. Logistyka i logika, ani jednego ani drugiego nie doświadczyłam w tym miejscu, już nie będę się powtarzać po moich przedmówcach, ale ludzie nie słuchajcie tych co to odradzają wyjazd za granice a polecają SZYMBARK, TOŻ TO LITOŚĆ I ZGROZA. I niech mi nikt nie mówi, że to ludzie nie tacy, bo ludzie są tacy na jaki żywioł się ich wpuści, a odpowiedzialność spoczywa na organizatorach, a pijanego właściciela czy kim on tam jest też miałam przyjemność widzieć, coż za WSTYD DLA NASZEGO KRAJU!!!!

    OdpowiedzUsuń