Wyszukaj z Google

Google
 

środa, listopada 12, 2008

KONCERT SABATON GDAŃSK 11 listopada 2008 film relacja video


Relacja z koncertu SABATON
w Centrum Stocznia Gdańsk
11 listopada 2008.

Sabaton w Telewizji Gdańsk (TVP3). Poniżej wywiad z wokalistą Sabaton.


Szwedzcy heavymetalowcy z polskim orłem w sercach
Polska Dziennik Bałtycki, Marcin Mindykowski (10.11.2008)
- fragment, kliknij na tytuł, by przejść do pełnego artykułu

"O fascynacji polską historią wojenną i wymarzonym koncercie na plaży w Normandii z Joakimem Brodénem, wokalistą, i współautorem tekstów szwedzkiej grupy metalowej Sabaton, rozmawia Marcin Mindykowski.

(...) większość Waszej twórczości wysławia - mówiąc w pewnym uproszczeniu - walkę ze złem, ale macie też utwory, które mogą budzić kontrowersje. "Cliffs of Gallipoli" opowiada o bitwie stoczonej podczas I wojny światowej, w której wojska Imperium Osmańskiego oparły się zjednoczonej sile aliantów. "Ghost Division" wychwala zaś sprawność militarną dywizji dowodzonej przez nazistowskiego marszałka Erwina Rommla. Na pewno zawsze stajecie po właściwej stronie?
Chcemy opowiadać o wojnie z tylu punktów widzenia, z ilu jest to możliwe. Nie uprawiamy polityki - interesuje nas głównie męstwo żołnierzy bezwarunkowo oddanych swojej sprawie. Odważyliśmy się napisać piosenkę o Rommlu tylko dlatego, że - chociaż był po złej stronie barykady - nigdy nie został oskarżony o żadne zbrodnie wojenne. Można więc powiedzieć, że walczył czysto.

Film z koncertu Sabaton (YouTube, film, movie, video).


(...) Czy myślicie o tym, żeby ponownie złożyć hołd polskiej historii w Waszych tekstach?

Tak, od dwóch lat noszę się z zamiarem napisania piosenki o Dywizjonie 303. Wiem już wstępnie, co i jak chcę opowiedzieć, ale nie napisałem do tego jeszcze odpowiedniej muzyki.


W razie braku inspiracji pozostaje jeszcze wspólny moment naszej historii: potop szwedzki. Nie wiem jednak, czy piosenka na ten temat ugruntowałaby Waszą popularność w naszym kraju i szwedzko-polską przyjaźń.

Ach, tak, wiem, o co chodzi (śmiech). Wszystko jest możliwe, ale myślę, że pozostaniemy raczej przy najnowszej historii i wojnach z XX wieku..."


Ujęcie z góry - Sabaton w Stoczni.


Lekcja polskiej historii wg Sabatonu
Polska Dziennik Bałtycki, Marcin Mindykowski (13.11.2008)
- fragment, kliknij na tytuł, by przejść do pełnego artykułu

"...tuż przed 21.00 na scenie pojawili się długo oczekiwani członkowie Sabatonu, żywiołowo wykonując "Ghost Division" (...)

Od pierwszej chwili Joakim Brodén, lider i wokalista zespołu, złapał świetny kontakt z publicznością. W pierwszej części koncertu Szwedzi zagrali m.in. hipnotyczny, mroczny "Rise of Evil" (o dojściu do władzy nazistów w Niemczech), podniosły "Attero Dominatus" (o zdobyciu Berlina przez marszałka Żukowa) i dynamiczny "In the Name of God" (o islamskim fundamentalizmie).

Utwór wieczoru mógł być jednak tylko jeden. Ale zanim zabrzmiał, na scenie pojawili się dyrektor Radia Plus Adam Hlebowicz i przedstawiciel arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Przekazali oni członkom Sabatonu pamiątkowe medale i szablę oficerską z czasów II Rzeczpospolitej..."

Wręczenie prezentu (szabli) od arcybiskupa Głódzia.

Zobacz też YouTube: 40 to 1 - Sabaton w Gdańsku.

Zobacz:
SABATON i historia 40 to 1 (+ rys historyczny)
Obchody Święta Niepodległości, parady w Gdańsku i Gdyni (tv)
Koncert SABATON Gdynia, Poznań, Wrocław - 3-5 kwietnia 2009
Sabaton - Uprising (tekst) - pamięci Powstańców Warszawskich z 1944 roku

2 komentarze: