Wyszukaj z Google

Google
 

niedziela, kwietnia 08, 2007

Gdynia Oksywie Kościół Michała Archanioła

Najstarszy kościół w Gdyni i najstarsza dzielnica Gdyni. Kościół pod wezwaniem Michała Archanioła - Gdynia Oksywie. Kościół (1124 rok - XII wiek) został ufundowany przez Świętopełka I - księcia pomorskiego. W pobliżu (kierunek południe) znajduje się cmentarz i port Marynarki Wojennej w Gdyni. Kościół na Oksywiu na mapie.

Zobacz: Oksywie Cmentarz. Zobacz: Oksywie w Wikipedii.

4 komentarze:

 1. Znam anegdotę związaną z tym kościołem, znalezioną w "Marynarskim worku wspomnień" komandora Borysa Karnickiego. Gdy rozbił się w Orłowie gen. Dreszer, proboszcz z Oksywia nie zgodził się na ceremonię pogrzebową w tym kościele. Bo generał był rozwodnikiem. Nie pomogło tłumaczenie, że sprawa jest wagi państwowej, że prezydent Mościcki przybywa na pogrzeb... W końcu grupa marynarzy została wysłana, by ukraść drzwi z kościoła podczas porannej mszy - pomogło. Proboszcz zły mszę przerwał i poszedł. A kościoła zamknąć już nie mógł :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo Mi Pomogliście , ponieważ jutro 10.02.10r. są 82 urodziny Gdyni.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Przez-800-lat-w-strone-Oksywia-n37020.html

  "Nazwa Oksywie w źródłach historycznych po raz pierwszy pojawiła się w 1209 roku, kiedy książę pomorski, Mestwin I, ojciec Świętopełka, zatwierdził ten teren jako dar swojej żony, księżnej Zwinisławy, na rzecz klasztoru norbertanek w Żukowie."

  "oxihoved oznacza głowę wołu"

  "kościół pod wezwaniem Michała Archanioła to najstarszy gdyński zabytek. W formie drewnianej został zbudowany na początku XI wieku, jego murowaną wersję wzniesiono w tym samym miejscu 200 lat później, ale uległa zniszczeniu w 1626 roku, podczas wojen szwedzkich. Później odbudowano go, wykorzystując fundamenty"

  "W 1925 roku Oksywie, należące do powiatu puckiego, połączono z Gdynią, przynależącą do powiatu wejherowskiego."

  OdpowiedzUsuń
 4. Słownik terminów architektonicznych http://pleszew.pttk.pl/informacje/slownik.html

  OdpowiedzUsuń